Załamanie chaosu. Odkrywanie prostoty w złożonym świecie

okładka
Autor: Jack Cohen, Ian Stewart
Tłumaczenie: Michał Temczyk

„Załamanie chaosu” to książka o paradoksach poznania naukowego. W jaki sposób proste prawa mogą wyjaśnić złożoną rzeczywistość? Jak ogromna różnorodność życia na Ziemi mogła wyrosnąć z prostych związków chemicznych? Jak może ewoluować struktura tak skomplikowana jak mózg? Na te i wiele innych pytań, dotyczących prostych właściwości przyrody obecnych w chaotycznym Wszechświecie J. Cohen i I. Stewart odpowiadają przewrotnie, próbując przekonać czytelników, że powszechnie uznawane poglądy bardzo często okazują się nieprawdziwe. Znakomita proza popularnonaukowa spółki autorskiej Cohen-Stewart, pełna naprawdę inspirujących pomysłów, a w dodatku poczucia humoru.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza część mówi o tym, co nauka wie; druga - jak myśleć o tym, co nauka wie - i czego nie wie. Pierwsza część jest wycieczką z przewodnikiem na Wyspy Prawdy, których mapę wykreśliła konwencjonalna nauka; druga - pełnym przygód, nieortodoksyjnym wypadem na Oceany Ignorancji, otaczające te wyspy. W pierwszej części dostarczamy wielu map drogowych, mówiących zawczasu, dokąd chcemy was zabrać. Nie możemy tego zrobić w części drugiej, ponieważ tam, gdzie chcemy podróżować, nie tylko nie ma map drogowych, ale także dróg. Ustawiamy jednak mnóstwo znaków ostrzegawczych: Tutaj są Smoki.

Ze wstępuNajbardziej zaskakująca i inspirująca książka, jaką czytałem. Przyjemnie było dowiedzieć się, że większość poglądów, w które wierzyłem, jest w rzeczywistości nieprawdziwa.


Terry Pratchett

 

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2005
Seria wydawnicza: Na ścieżkach nauki
Liczba stron: 446
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7469-132-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 36 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus