Recenzja książki "Operacja Przystań Charona"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
25 września 2011

Philip Mercer, geolog, i profesor Howard Small wraz z dwójką  znajomych odpoczywają po trudnym zadaniu, łowiąc ryby w małej miejscowości na Alasce. Ich kuter przypadkowo napotyka pozornie opuszczony statek, na pokładzie którego amatorzy wędkowania znajdują ciała zwęglone do stopnia uniemożliwiającego ich rozpoznanie. Kiedy w przeciągu kilku dni Small i pozostała dwójka zostają zamordowani, a na Mercera dwukrotnie zastawiono pułpapkę, bohater orientuje się, że właśnie znalazł się w poważnym niebezpieczeństwie.

Książka Du Brula, druga już z serii traktującej o przygodach Philipa Mercera, posiada ciekawe tło. Otóż wszystkie wydarzenia mają swój początek w decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych, który postanowił zmienić krajową politykę energetyczną. Głowa Białego Domu wprowadza w życie plan, według którego USA ma uniezależnić się od wschodnich dostaw ropy, rozpocząć szerszą eksploatację złóż znajdujących się na Alasce i wprowadzić alternatywne metody zasilania. Decyzja ta chwieje ekonomiczną stabilizacją całego świata, zagrażając nie tylko pozycji krajów Bliskiego Wschodu, ale również wielu amerykańskich koncernów zajmujących się handlem z rzeczonymi państwami. Na dodatek nieodpowiedzialna eksploatacja złóż naturalnych grozi zachwianiem równowagi ekosystemu Alaski.

Plusem "Operacji..." jest stopniowa gradacja zagrożenia. Niemiła przygoda z opuszczonym statkiem, jaka spotyka Mercera, jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Bohater szybko orientuje się, że został uwikłany w złożoną intrygę o politycznym charakterze. Jednak dopiero gdy zrozumie, że terrorystyczne zamiary jego przeciwnika pociągną za sobą poważne konsekwencje natury ekologicznej, zda sobie sprawę, o jak wysoką stawkę toczy się gra. Wrogowie USA również nie próżnują – by zadać druzgoczący coś swemu oponentowi, postanawiają wykorzystać opracowane przez ZSRR jeszcze za czasów Zimnej Wojny plany tytułowej operacji „Przystań Charona”, będące obecnie w posiadaniu byłego agenta KGB.

Choć historia opowiedziana w "Operacji Przystań Charona" jest ciekawie zbudowana, pełna zawiłych intryg, nieoczekiwanych zwrotów i konsekwentnie budowanego napięcia, to jednak wydaje się zbyt rozwlekła. Z wolna snująca się fabuła zdecydowanie przekłada się na niskie tempo akcji, co w powieści o sensacyjnym charakterze jest błędem. Finał, co prawda, posiada przyzwoitą dynamikę, lecz znaczna część książki nie trzyma poziomu zakończenia. Ponieważ jednak jest to jedna z pierwszych powieści autora, warto dać mu jeszcze szanse.

Philip Mercer #2 - Operacja "Przystań Charona"

Autor: Jack Du Brul
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2011
Tytuł oryginalny: Philip Mercer: Charon's Landing
Rok wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 400
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324140091
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,80 zł


blog comments powered by Disqus