Cena spokoju - recenzja książki Celny strzał

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
4 września 2012

Kolejna odsłona „młodzieżowego oblicza” twórczości Jacka Higginsa powstającej w spółce autorskiej z Justinem Richardem to książka znów o krok bardziej dorosła. I dobrze, wszak Jade i Rich już zapoznali się nieco z niezwykłą profesją swego ojca, podobnie jak i czytelnicy. Autorzy serwują nam więc następną dynamiczną i zaskakującą, a kiedy indziej egzotyczną (tereny i kultura Wschodu) powieść, którą przeczytamy jednym tchem.

John Chance, niegdyś operator SAS, obecnie, przynajmniej oficjalnie, już „spokojniejszy” pracownik tajnych służb, lokuje swe niedawno odzyskane dzieci na wsi. Tu wszyscy oni liczą wreszcie na spokojne życie. Po niesamowitych przygodach opisanych w „Próbie ognia” i „Nagłej śmierci” przydałoby się nieco oddechu. Na rozpakowanie czekają już pudła, a w nich między innymi pamiątkowe zdjęcia ojca. Bliźniaki nie wiedzą, że samodzielne oglądanie ich wpędzi je w niesamowite tarapaty, spowodowane dającą się ciągle we znaki przeszłością ojca. Tym razem w postaci niespodziewanych odwiedzin byłego kolegi z wojska, który ledwo co ratuje Jade i Richa przed tajemniczymi, ścigającymi ich napastnikami. Zaczyna się wielka ucieczka, której finał okaże się cokolwiek zaskakujący.

W efekcie na jaw wyjdą brudne interesy prowadzone przez jednego z komandosów, który zaprzedał się jako najemnik. Pojawi się wielka zagadka oraz szalone niebezpieczeństwo, które zagrozi nawet prezydentowi USA. Tak więc kolejne tajne służby wkroczą do akcji, która dostosowując swą dynamikę do tempa ich działania nabierze jeszcze większej prędkości. Ostatecznie przeniesie się ona ponownie na wciąż niespokojny Środkowy Wschód, gdzie wszystko się zaczęło.

Bazując na wczesnych doniesieniach z pierwszej wojny w Iraku (sugerowane laboratoria atomowe Saddama Hussejna), Higgins i Richards sklecili intrygę szytą na miarę swoich czasów. Chociaż pojawiają się w niej także problemy bardziej uniwersalne, jak choćby wierności służbie i ideałom czy realizacja własnych interesów, niekiedy za wszelką cenę.

Tom trzeci przygód Jade i Richa Chance’ów pojawił się w sporym odstępie czasowym od dwóch pierwszych. Okładka przeszła też pewną „marketingową kosmetykę” – zniknęło z niej nazwisko współautora, Justina Richardsa. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że to wszystkie zmiany i czwartej, jak dotąd ostatniej części tego cyklu w języku polskim, również się doczekamy.
 

Celny strzał

Autor: Jack Higgins
Wydawnictwo: Wilga
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2011
Tytuł oryginalny: Sharp Shot
Liczba stron: 293
Format: 110x175 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788325902490
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,91 złblog comments powered by Disqus