Krok w przód - recenzja książki "Nagła śmierć"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Wiktor "Inferre" Dynarski
25 marca 2011

Drugi tom młodzieżowej (!) sensacyjnej sagi przygód dwojga nastolatków to wyraźny postęp autorskiego duetu Higgins/Richards. Intryga bardziej „trzyma się kupy”, a przeżycia bohaterów stają się nie tylko bardziej dramatyczne, ale również „bliższe skóry”, bardziej rzeczywiste, odczuwalne. W sumie to nic dziwnego. Jack Higgins udowadnia po prostu po raz kolejny, że im bliżej Wysp Brytyjskich się trzyma, tym lepiej dla wszystkich.

Jade i Rich – osierocone bliźniaki, które niedawno poznały swego ojca – wyruszają na wakacje do Wenecji. Po drodze zahaczają o Mont Passat, niby przypadkiem, ale jednak nie do końca. Ich ojciec, John Chance, agent organizacji podległej administracji Jej Królewskiej Mości, ma do wykonania tutaj delikatną misję. Jej konsekwencją będzie gwałtowne zakończenie weneckich wakacji, a następnie na szereg bardzo niebezpiecznych zdarzeń, jakie dosięgną rodzinę Chance’ów tam, gdzie pozornie powinna toczyć spokojny, wręcz sielski żywot.

Poza scenami w Mont Passat i Wenecji, większość akcji tego tomu rozgrywa się w realiach podlondyńskiej wsi oraz w Szkocji. I to przesądza o tym, że jest to historia zdecydowanie lepsza i spójniejsza niż wcześniejsza, bardziej wydumana „Próba ognia”. Wydarzenia następują tu po sobie równie wartko, ale tchną zdecydowanie większą grozą, a to za sprawą tego, iż autorzy wyraźnie lepiej „czują” specyfikę opisywanych okolic. Dzięki temu także dodają postaciom i zdarzeniom większej wiarygodności, i to pomimo tego, że osadzają swą sensacyjną fabułę pośród iście surrealistycznego tła – elitarnej prywatnej szkoły czy posępnej średniowiecznej budowli.

„Nagła śmierć” jest też obszerniejsza niż tom pierwszy, lecz mimo tego czyta się ją znakomicie. Trup ściele się tu gęściej, zwłaszcza w końcówce, ale brak typowo Higginsowej, ponurej puenty ponownie rzuca się w oczy. Niemniej powieść utrzymuje w nieustannym napięciu, przynosząc wiele mrożących krew w żyłach chwil. I choć od początku należy spodziewać się happy endu, to w kilku momentach naprawdę trudno uwierzyć w jego nadejście. To zdecydowanie książka akcji, choć niepozbawiona pewnego dydaktyzmu. Konstrukcyjnie przypomina raczej współczesne kino – wypadki prą do przodu, nie dając szansy na wytchnienie ani bohaterom, ani czytelnikowi. Przychodzi ono dopiero po zamknięciu ostatniej strony. I to nastolatkom powinno się bardzo spodobać.

Rich i Jade #2 - Nagła śmierć

Autor: Jack Higgins, Justin Richards
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Wilga
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2010
Tytuł oryginalny: Rich and Jade: Death Run
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 348
Format: 110x170 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788325900915
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,90 złblog comments powered by Disqus