Recenzja książki "Atalaya: Gwiazdomorze"

Autor: Girwan
Korekta: Bool
28 kwietnia 2009

„Gwiazdomorze” to drugi tom cyklu „Atalaya”, opowiadającego o przygodach grupki dywersantów zorganizowanej przez rząd jednej z planet cesarstwa Sol Wangkuo. Pierwszy tom nie wyjaśnił celu, do jakiego dąży prowadzony przez Sulima far Amida el Keriena zespół. Czy druga część odpowie na to pytanie?

Autorka kontynuuje swoją opowieść od momentu, gdy poznani przez nas bohaterowie odpoczywają po trudach wydobycia z rąk Agencji Lugszem dziewczyny, która ma potencjał mitycznych Enselinów. Odpoczynek okazuje się serią prób, którym poddawana jest dziewczyna pod nadzorem znanych nam z pierwszego tomu postaci. Eksperyment wymyka się jednak spod kontroli, w wyniku czego grupa Atalaya zostaje rozdzielona. Kilka osób trafia do dziwnego miejsca zawieszonego w czasie i przestrzeni. Niestety, nie wszystkim uda się wrócić cało. W dalszej części ekipa, już za przyczyną najemnych zabójców, zostaje ponownie rozdzielona. Autorka zaskakuje nas nie tylko intrygą, ale i samym sposobem wydobywania bohaterów z opresji.

Akcja tej części trylogii może nie toczy się dynamicznie, na pewno jednak wciąga czytelnika w fantastyczny świat powieści. Pisarka ponownie udowadnia swój duży kunszt literacki, pokazując, jak bardzo zaangażowała się w tworzenie swego uniwersum. Podczas lektury dowiadujemy się kolejnych faktów związanych z cesarstwem Sol Wangkuo. Przede wszystkim poznajemy bliżej Juna M’bo, przedstawiciela starożytnej cywilizacji, który jest mentatem grupy. Ciekawie przedstawiają się wplecione w fabułę wątki poboczne, generujące nowe tajemnice i pytania. Bardzo szczegółowe przedstawienie wszelkich zjawisk – politycznych, ekonomicznych, ale i kosmicznych – powoduje, że wymyślony wszechświat staje się bardzo rzeczywisty. Przykładem może być opis wybuchu supernowej, obserwowanego przez ludzi z bezpiecznego miejsca na orbicie planety oddalonej o tysiące lat świetlnych. To właśnie ta drobiazgowość powoduje, że pomimo powoli rozkręcającej się akcji, książka nie nudzi, lecz wciąga czytelnika, odrywając go od rzeczywistości.

W porównaniu do „Wojowników”, „Gwiazdomorze” to mniej dynamiki, a więcej treści przedstawiającej bohaterów, ich psychikę i światopoglądy. Postacie zostały nakreślone jako złożone osobowości stające przed trudnymi problemami. Wybór pomiędzy dobrem i złem wydaje się najmniejszym dylematem, a najlepszym wyjściem w większości sytuacji jest znany z „Wiedźmina” wybór „mniejszego zła”.

Podsumowując, muszę przyznać, że tego tomu nie czyta się łatwo. Na pewno jednak warto zapoznać się z jego treścią i odkrywać stworzony przez Jagę Rydzewską kosmos wypełniony religiami, filozofiami i różnego rodzaju istotami. Nie jest to pozycja, która po przeczytaniu pozostawi nas z wizją kosmicznych kowbojów strzegących prawa czy bohaterskich rycerzy stojących na straży sprawiedliwości w galaktyce. Wspaniały realizm, jaki odkryjemy na kartach powieści, umieszcza ją wśród wybitnych dzieł polskiej fantastyki.

Atalaya #2 - Gwiazdomorze

Autor: Jaga Rydzewska
Wydawnictwo: SuperNOWA
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2006
Liczba stron: 360
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7054-182-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 28,90 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus