Jakub Ćwiek "Chłopcy #3. Zguba" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Beata Liwoch
12 lutego 2015

Synowie Nibylandii

Chłopcy to cykl Jakuba Ćwieka stanowiący coś na wzór mashup-u Synów Anarchii z powieścią Jamesa Matthew Barrie Piotruś Pan. Zagubieni Chłopcy, wraz z Dzwoneczkiem, uciekają z Nibylandii przed Piotrusiem, który ukazuje swoje mroczne oblicze. Ale frywolne usposobienie, potrzeba wolności i beztroski sprawiają, że w realnym świecie Chłopcy formują gang motocyklowy. Matkuje im Dzwoneczek, bo motocykliści, choć znacząco się rozrastają, wcale nie myślą o dorastaniu.

Przygody Zagubionych Chłopców poznajemy przez zbiory opowiadań, które składają się na dwa pierwsze tomy cyklu. Tom trzeci przynosi zmianę formalną. Nie są to już krótkie historie budujące fabularną całość (trochę jak Wesołe przygody Robin Hooda Howarda Pyle'a), ale ciągła narracja powieściowa. Pozwala to na wyraźniejszą gradację napięcia i mocny finał. Dużą zmianę przynosi także treść trzeciej części, która unieważnia - a przynajmniej znacząco podważa - wszystko to, co miało do tej pory miejsce.

Dzwoneczek budzi się w szpitalu, jest pod opieką lekarzy i psychiatrów. Jej hiszpańskie wakacje (na które wybiera się pod koniec drugiego tomu) kończą się niefortunnym wypadkiem, a ona sama zapada w trwającą pół roku śpiączkę. Jakby tego było mało, personel szpitalny utrzymuje, że pacjentka nazywa się Matylda Blaszka i jest właścicielką lunaparku. Chłopców natomiast nie ma, zniknęli. Lub nigdy nie istnieli, bo Dzwoneczek musi skonfrontować się z taką wersją rzeczywistości, w której jej poprzednie przygody nie były niczym innym, jak wytworem jej własnego umysłu, tęskną fantazją za utraconym dzieciństwem. Ale my dobrze wiemy, że ten scenariusz jest podejrzany, że za całym szpitalnym galimatiasem, za wypadkiem Dzwoneczka i zniknięciem Chłopców chowa się ktoś, kto manipuluje rzeczywistością. Cień, a może sam... Piotruś?

Zguba wprowadza nowych bohaterów, z Piotrusiem Panem na czele. Piotruś jest nakreślony bardzo dobrze. To osoba doskonale niewinna, a to znaczy - zdolna do najgorszych rzeczy. Cechuje go brak moralności, niemoc rozpoznawania zła, a przez to lekkość jego popełniania. Piotruś nie tyle wybiera bycie złym, on po prostu nie rozumie kategorii zła, a to niezrozumienie pozwala mu być okrutnym, egoistycznym, nieprzewidywalnym - a do tego, na swój sposób, nadal uroczym. Przemianie ulegają natomiast bohaterowie znani z poprzednich tomów, czyli członkowie gangu motocyklowego z Nibylandii. W trzeciej części Chłopców nie mogło ich rzecz jasna zabraknąć, ale w odczarowanym świecie spotkamy ich w nieco innym wydaniu. Choć "nieco" to zbyt łagodne określenie - powinniśmy raczej powiedzieć: w diametralnie innym wydaniu, wydaniu DOROSŁYM. Zguba to ziszczony koszmar dorosłości, historia, w której Chłopcy występują w roli nie-chłopców. To świat na opak, w którym Dzwoneczek musi stoczyć batalię o własną poczytalność i tożsamość, a następnie ocalić swoją rodzinę.

Pisarstwo Ćwieka wydaje się nieprzekonujące, brak mu subtelności. Naturalnie brak ten nie przeszkadza w odnoszeniu rynkowych sukcesów, zdobywaniu popularności i fanów. A jednak Chłopcy 3. Zguba, przy całej swej brutalności obrazowania i języka (choć może nieco bardziej stonowanej, niż w poprzednich tomach), wydaje się do pewnego stopnia rzetelna. Nie ma w niej nic szczególnego, może oprócz pierwotnego pomysłu, który jednak uległ już wyczerpaniu, i tylko Piotruś ratuje sytuację. Czyta się to dobrze, a rozłożenie fabularnych akcentów, tempa akcji i napięcia jest całkiem udane. Do tego ilustracje Iwa Strzeleckiego czynią książkę przyjemną dla oka, więc warto - szczególnie jeśli sięgnęliście po wcześniejsze tomy - postawić ją na półce.

Chłopcy #3 - Zguba

Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2014
Liczba stron: 352
Format: 140x205 mm
ISBN-13: 9788379242788
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus