Recenzja zbioru "Chłopcy"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Bool
1 listopada 2012

Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy jakieś dziecko powie: "Nie wierzę we wróżki", jedna wróżka umiera.

„Piotruś Pan” autorstwa Jamesa Matthew Barriego to niesamowita powieść, która wychowała wiele pokoleń młodych czytelników. Większość ludzi wie, kim jest niesforny chłopiec w zielonym stroju, jak ma na imię jego odwieczny wróg czy gdzie leży Nibylandia. Poza Piotrusiem w krainie tej mieszkali również inni bohaterowie – wróżka Dzwoneczek oraz Zagubieni Chłopcy. To właśnie oni stali się głównymi bohaterami najnowszej książki autorstwa Jakuba Ćwieka.

„Chłopcy”, bo o tym dziele mowa, to zbiór siedmiu opowiadań, które przedstawiają historię Dzwoneczka i Zagubionych Chłopców po tym, jak opuścili Nibylandię. Dorośli (ale niekoniecznie wydorośleli), zamieszkali wśród śmiertelników i zostawili przeszłość za sobą. Stworzyli nawet swój własny gang motocyklowy – zamiast latać, jeżdżą szybkimi motorami.

Każde z opowiadań przedstawia inną historię, jednak są one ze sobą ściśle połączone. Trudno wskazać najlepsze dzieło zbioru, gdyż wszystkie utrzymują podobny, wysoki poziom. Każda rzecz została tutaj dopracowana i szczegółowo przemyślana. Historie trzymają w napięciu i dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Wizja, jaką roztacza przed czytelnikiem Jakub Ćwiek, zadziwia. Dopisanie nowej koncepcji do znanej większości ludzi historii to rzecz odważna, nie każdemu taki eksperyment się udaje. W tym przypadku wyszło znakomicie. Ryzykowny pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

„Chłopcy”, tak jak większość dzieł Jakuba Ćwieka, urzekają czarnym humorem i nawiązaniami do popkultury. Czytelnik po raz kolejny zostaje wciągnięty do zabawy, której celem jest odnalezienie jak największej liczby ukrytych odniesień do współczesnych filmów, seriali czy książek. Sarkazm, ironia i lekka nutka absurdu potęgują tę niesamowitą dawkę rozrywki.

Każda z wykreowanych przez autora postaci ma swój własny rys, jest nietuzinkowa i na swój sposób specyficzna. Zadziorna Dzwoneczek, szaleni Bliźniacy czy dziecinny Milczek to tylko niektórzy z bohaterów przewijających się na kartach powieści. Każdy z nich odzwierciedla zupełnie inną naturę człowieka, jednak wszyscy budzą sympatię czytelnika.

Na dużą uwagę zasługuje oprawa graficzna zbioru. Bardzo ładna okładka oraz rewelacyjne szkice w środku książki stanowią zwieńczenie książki. Są dopracowane, choć widać, że grafikę na obwolutę przygotowywała inna osoba, niż rysunki wewnątrz tomu. Obrazek na okładce może bardziej przemawiać do odbiorcy.

„Chłopcy” to książka, która spodoba się miłośnikom twórczości Jakuba Ćwieka, ale nie tylko. Ktoś, kto lubi poszukiwania nawiązań do innych dzieł popkultury, na pewno z chęcią zmierzy się z wyzwaniami stawianymi przez ten zbiór. Nowe dzieło Jakuba Ćwieka to ogromna dawka rozrywki, która uzależnia od pierwszego opowiadania.

Chłopcy #1 - Chłopcy

Autor: Jakub Ćwiek
Ilustrator: Robert Adler
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2012
Liczba stron: 320
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-63248-52-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus