Krwawy biały baron

okładka
Autor: James Palmer
Tłumaczenie: Jan Pyka

Biografia barona Ungerna-Sternberga. Krwawy i sadystyczny satrapa, który podbił Mongolię, mistyk, buddysta, antysemita – postać tak niezwykła, że w jej realność momentami trudno uwierzyć.

Wywodzący się z rodziny bałtyckich Niemców włóczący się po syberyjskich bezdrożach, odnalazł chwilowo swoje miejsce w armii carskiej w czasie I wś, ale także tam nie zagrzał długo miejsca. Współpracując z „białymi” dowódcami w czasie wojny z bolszewikami, stopniowo odnalazł własne powołanie – walkę o niezależną Mongolię. Udało mu się wygnać chińskie wojska, zdobyć kontrole nad krajem z pomocą wielonarodowościowej kawalerii, trzymanej w ryzach terrorem i mistycznym przesłaniem. Skończył jak na niego przystało – atakując bolszewików, rozstrzelany w 1921 r.

Był postacią nie z tego świata, straszną i fascynującą. Potomek inflanckich piratów, szaleńczo odważny kawalerzysta, mistyk, krwawy bicz na czerwonych i tych, których za czerwonych uznał, stał się niemal ucieleśnieniem Czyngis-chana. W Mongolii, którą na krótko wyzwoliła jego dzika armia, trzymana w ryzach strachem i mistycznym przesłaniem, wychwalano go jako bohatera, bano się jak demona i czczono niczym boga. I choć zginął z rąk bolszewików, do dziś żywe są legendy o bajecznym skarbie "krwawego barona", a w niektórych jurtach śpiewa się o nim pieśni...

*  *  *

 "Wspaniała opowieść o paskudnej wojnie toczonej przez strasznych ludzi we wrogim środowisku".

Jason Goodwin, "The New York Times"

"Stanowczo nie dla bojaźliwych - to rzecz o okrucieństwie i szaleństwie, które przechodzą wszelkie wyobrażenie".

Judith Rice, "The Guardian"

James Palmer urodził się w 1978 roku, jest Brytyjczykiem. "Spectator" nagrodził go w 2003 roku Shiva Naipaul Prize, przyznawaną za relacje z podróży. Świetnie zna Chiny i Mongolię, gdzie wraz z grupami taoistów i buddystów pracował nad ochroną środowiska. Mieszka w Pekinie.

Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 4/2010
Seria wydawnicza: Historia
Liczba stron: 340
Format: 160x235 mm
Oprawa: twarda w obwolucie
ISBN-13: 978-83-7510-430-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 37,91 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus