Recenzja książki "Maximum Ride: Ratowanie świata i sporty ekstremalne"

Autor: Girwan
Korekta: Wiktor "Inferre" Dynarski
12 września 2009

Trzeci tom cyklu „Maximum Ride” nie bez przyczyny nosi podtytuł „Ratowanie świata i sporty ekstremalne”. Max wraz z przyjaciółmi rozpoczyna krucjatę przeciwko „fartuchom” i ludziom odpowiedzialnym za manipulacje nad DNA innych dzieci. Czy walka przeciwko olbrzymiej korporacji zakończy się sukcesem?

Trzeba przyznać, że z każdym tomem akcja zaczyna toczyć się szybciej, a trzecia część nie na darmo ma w tytule sporty ekstremalne. Wydarzenia toczą się błyskawicznie. Po ucieczce z Instytutu Zaawansowanego Życia rozpoczyna się rozłam w stadzie. Dochodzi do nieporozumienia pomiędzy Kłem i Max po czym grupa rozdziela się. Część dzieci, prowadzona przez Max, podąża śladem korporacji Iteks i próbuje dociec przyczyn modyfikacji genetycznych, jakie stosują naukowcy na dzieciach. Z kolei Kieł, Iggy i Gazownik podążają za tropami zostawionymi przez czytelników bloga Kła. Do stada dziewcząt dołącza Ari, dawny Likwidator, który, jak się okazało w drugim tomie, jest bratem Max. Dotychczasowi prześladowcy w postaci pół ludzi – pół wilków zostali zastąpieni nowym groźnym wrogiem – Fruwołkami. Są to roboty pokryte skórą, które upodabniają się do ludzi i wtapiają w tłum, by niezauważenie podejść do dzieci-ptaków. Tak jak to wcześniej bywało, nastolatki dostają się do niewoli, potem z niej uciekają i znów zostają uwięzione... W sumie cała seria to ciągłe ucieczki z niewoli. Na szczęście każda wizyta w Iteksie prowadzi do uzyskania nowych informacji, które posuwają fabułę do przodu i odsłaniają makabryczny plan międzynarodowej organizacji. Max z Kłem zdają sobie w końcu sprawę, że sami nie pokonają „fartuchów” i ich szefów, wzywają więc do pospolitego ruszenia i walki z organizacją.

Trzeba przyznać, że James Patterson nie przebiera w środkach, by zaskoczyć czytelnika. Powoli też zaczyna kończyć snutą opowieść, zamykając poszczególne wątki. Poznajemy okropny plan Iteksu oraz bliżej przyglądamy się kilku naukowcom i dyrektorom tej firmy. Max w końcu poznaje swoją prawdziwą matkę, a świat dowiaduje się o genetycznych manipulacjach prowadzonych przez korporację.

Autor nie zapomina, że lektura powieści może być również zabawą, serwuje więc sporą dawkę humoru, która doskonale uatrakcyjnia powieść. Jeden z głównych naukowców koncernu sepleni, co doskonale przedrzeźniają główni bohaterowie. W rezultacie otrzymujemy zabawne dialogi, dzięki którym nie zauważamy upływu czasu podczas lektury. Swoje pięć groszy do zabawnych scen wrzuca również Total – gadający pies, który dołączył do bohaterów w „Maximum Ride: Żegnaj szkoło – na zawsze”.

Oczywiście nie wszystko w powieści jest doskonałe. Fruwołki jako nowi prześladowcy dzieci-ptaków są zupełnie do niczego. Wystarczy jedne cios zmutowanego dziecka, by robot stracił głowę, rękę lub po prostu przestał działać. Oczywiście cała historia jest do bólu naiwna, bo trudno uwierzyć, by gromada dzieciaków rzuciła na kolana międzynarodową korporację o olbrzymich wpływach i nieprzebranych zasobach. Pisarz zachowuje jednak prosty język przekazu, oferując czytelnikowi przejrzystą, wciągającą w niezwykły świat historię.

Warto również zwrócić uwagę na przesłanie, jakie w swej powieści zamieścił James Patterson. Modyfikacje genetyczne nie stanowią panaceum na globalne ocieplenie i destrukcyjną gospodarkę pochłaniającą zasoby naturalne planety. Wskazuje również, że to dzieci są naszym ratunkiem i bynajmniej nie chodzi tutaj tylko o te zmodyfikowane, wyposażone w skrzydła. Na umieszczony w internecie apel Kła odpowiedziały miliony nastolatków na całym świecie, które jawnie wystąpiły przeciwko działaniom Iteksu i zapobiegły jego niecnym planom.

Wydawałby się, że trzeci tom zamyka historię Max i jej przyjaciół. Czeka nas jednak jeszcze czwarta część zatytułowana „Maxium Ride: Ostatnie ostrzeżenie – Globalne Ocieplenie”. Już teraz zacieram ręce i czekam na to, co pisarz nam zaoferuje, a wszystkim którzy jeszcze nie poznali przygód dzieci-ptaków polecam lekturę serii.

Maximum Ride #3 - Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne

Autor: James Patterson
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Hachette Polska
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2009
Tytuł oryginalny: Saving the World: And Other Extreme Sports
Rok wydania oryginału: 2007
Seria wydawnicza: Fantasy Hachette
Liczba stron: 296
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7575-559-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 14,99 zł


blog comments powered by Disqus