Księżyc w nauce i kulturze Zachodu

okładka
Autor: Jarosław Włodarczyk

Księżyc w nauce i kulturze Zachodu to wielowątkowa i bogato ilustrowana opowieść o tym, jak człowiek oswajał i poznawał najbliższe Ziemi ciało niebieskie.

Czytelnik znajdzie tu historię najstarszych kalendarzy, dzieje badań ruchów Srebrnego Globu, dowie się, jak z epoki na epokę zmieniały się mapy Księżyca i poglądy na jego naturę. Na tym jednak nie koniec. Satelita Ziemi inspirował także fantastów marzących o podróżach kosmicznych oraz malarzy, jego imieniem nazwano jedną z zagadek psychologii widzenia. Książka ta dokumentuje fascynującą obecność Księżyca w myśli ludzkiej od czasów tajemniczych społeczeństw megalitycznych  po początki ery kosmicznej.

Jarosław Włodarczyk jest historykiem astronomii, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Nauki PAN w Warszawie i w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie. Członek Komitetu Astronomicznego i Komisji Historii Astronomii Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Autor książek: Wędrówki niebieskie, czyli Wszechświat nie tylko dla poetów, Historia naturalna gwiazdozbiorów (wraz z Jerzym Dobrzyckim), Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej, Sherlock Holmes i kod wszechświata, Astrologia. Historia, mity, tajemnice, Księżyc w nauce XVII wieku oraz Astronomia w dawnym Wrocławiu (wraz z Reimundem Torge).

Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 11/2012
Liczba stron: 488
Format: 160x230 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788375100952
Wydanie: I
Cena z okładki: 69,90 zł


blog comments powered by Disqus