Jason Fry "Star Wars: Miecz Jedi" - recenzja książki

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Smok
22 listopada 2015

Luke znów młody

Wśród gwiezdno-wojennych nowości pojawiły się w końcu i książki przeznaczone dla młodzieży. Na pierwszy ogień poszły trzy historie z udziałem głównych bohaterów klasycznej trylogii, które jednocześnie stanowią łącznik z oczekiwanym przez wielu VII epizodem lucsowo-disney’owskiej sagi.

W Mieczu Jedi, za sprawą opowieści C-3PO, poznajemy przygodę Luke'a Skywalkera na planecie Devaron. Świeżo upieczony rebeliant trafia tam niedługo po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci. Częściowo za sprawą problemów ze swym Y-Wingiem, a częściowo prowadzony przez Moc, młody Skywalker, podczas wykonywania tajnej misji dla Sojuszu Rebeliantów, przymusowo ląduje w pobliżu starej świątyni Eedit. Tej samej, która pojawiła się niegdyś w Wojnach Klonów. I to właśnie wokół tej świątyni, sekretów Jedi oraz Mocy osnuta została cała historia Miecza Jedi. Za sprawą Bena Kenobiego młody Luke posmakował bycia Jedi. Sam wie jednak, że umiejętności jakie posiadł, są znikome, a odkrywana wiedza o tym, kim naprawdę byli strażnicy pokoju, raczej go przytłacza niż motywuje. W zniszczonej przez Imperium świątyni przyjdzie mu znów nauczyć się wiele o sobie, o Mocy, o Imperium i o brutalnej rzeczywistości.

Wiele w Mieczu… mowy o mistycyzmie Jedi, ale także sporo tu akcji i walk. Mimo skromnych rozmiarów książeczki Jason Fry (autor wielu starwarsowych przewodników, słowników i encyklopedii) stworzył kilku pełnokrwistych bohaterów o różnej proweniencji. Fabuła, choć jest prosta, gdzieniegdzie potrafi mocno zaskoczyć czytelnika, na przykład faktem, że Imperium najpierw pyta, a dopiero potem strzela! Kamyczek do ogródka? Cóż, nie da się za pomocą beczki znaleźć na ogonie goniącego przeciwnika… Ale to w sumie przytyk niewielki w stosunku do całości tej pełnej przygód historii, którą czyta się znakomicie.

Miecz Jedi ukazał się w cyklu Przygody, ale praktycznie wszystkie publikacje z uniwersum Star Wars wydawane są obecnie pod wspólnym szyldem W oczekiwaniu na Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Stąd też w książce Fry'a znajdują się tropy i wskazówki dotyczące wyczekiwanego przez wielu film. Z dotychczasowych zapowiedzi wiemy, że w Przebudzeniu Mocy powróci Sarco plank. Być może bohaterowie Epizodu VII zawitają również na Devarona, ale czas pokaże, czy ten trop okazał się prawidłowy.

Młodzieżówki ze starwarsowego uniwersum nie miały dotąd u nas szczęścia. Żaden z rozpoczętych cykli nie został dokończony. Może więc nowy patent - luźno, albo wcale niepowiązane ze sobą tomiki tworzące trylogię - ma większą szansę? Oby, bo bez ich obecności na polskim rynku pogłębia się jedynie wciąż spora czarna dziura niewiedzy o odległej galaktyce. A to wielka szkoda.

Star Wars - Miecz Jedi

Autor: Jason Fry
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2015
Tytuł oryginalny: The Weapon of a Jedi: A Luke Skywalker Adventure
Wydawca oryginalny: Disney-Lucasfilm Press
Rok wydania oryginału: 2015
Liczba stron: 240
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788328111325
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 złblog comments powered by Disqus