Z Leią tylko na poważnie, recenzja "Ruchomego celu"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Smok
9 grudnia 2015

Czegóż można spodziewać się po książce, której główną bohaterką jest Leia Organa i jej zmagania z Imperium? Na pierwszy rzut oka dłuższej fabuły, bowiem Ruchomy cel jest najobszerniejszym tomem z nowego gwiezdno-wojennego cyklu Przygody... Nic jednak nie zapowiadało, że będzie to też najpoważniejsza część trylogii.

Historia zaczyna się podobnie jak w innych częściach ­- od opowieści. Leia, stojąc wobec zagrożenia jakim jest Nowy Ład (tak, Nowy Ład, a nie Najwyższy Porządek…), wspomina swój dawny, w równym stopniu śmiały, co desperacki plan przechytrzenia Imperium. Wiedziała, że jego skutki mogą być bolesne, ale któż był w stanie przewidzieć skalę okrucieństwa imperialnego żołdactwa?

Fabuła stworzona przez, debiutującą w uniwersum Gwiezdnych wojen, Cecil Castellucci i dobrze znanego Jasona Frya rozgrywa się tuż przed Powrotem Jedi. I w zasadzie wiadomo, jaki musi być jej finał. Niemniej autorom udało się stworzyć historię całkiem wciągającą, czego świadectwem jest choćby możliwość wielorakiej interpretacji tytułu. Wokół prostego, nasyconego przygodami schematu książki drogi autorzy rozsnuli ponurą aurę dramatu. Szturmowcy przestali być nagle białymi ludzikami, które nigdy nie potrafią oddać celnego strzału, a przybycie gwiezdnego niszczyciela niesie ze sobą prawdziwą grozę. Powiększoną objętość tomu wykorzystano na wprowadzenie nowych światów i ras. Godna uwagi jest także szerzej sportretowana ekipa towarzysząca Leii. Co ciekawe, w porównaniu dwóch stron konfliktu, tym razem bladziej wypada przeciwnik, a w szczególności słabo zaprezentował się dowódca niszczyciela Tarczowniczka. Kamyczek do ogródka wydania? Tym razem, na szczęście, brak wad. Raczej autorom trzeba by zarzucić trochę sztampową konstrukcję powieści. No i zastanawiającą szybkość reakcji Imperium, ale może to po prostu nowy standard?

Tropy W oczekiwaniu na Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy są tym razem łatwo wykrywalne. Oczywiste jest, że Leia będzie toczyć bój z Nowym Ładem, jak i to, że z całą pewnością będzie towarzyszyć jej major Ematt, dobrze znany już czytelnikom Ucieczki szmuglerów.

Ruchomy cel pozbawiony został mistycznych uniesień Miecza Jedi i rubaszności Ucieczki szmuglerów. To zdecydowanie najcięższy gatunkowo z trzech tomów Przygód… Kto wie jednak czy nie jest on aby najbliższy klimatowi Epizodowi VII gwiezdnej sagi. Jeszcze troszeczkę i się tego dowiemy.

Star Wars - Ruchomy cel

Autor: Jason Fry
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2015
Tytuł oryginalny: Moving Target: A Princess Leia Adventure
Wydawca oryginalny: Disney-Lucasfilm Press
Rok wydania oryginału: 2015
Liczba stron: 240
Format: 140 x 208 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788328111332
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 złblog comments powered by Disqus