Niedoceniani bohaterowie - recenzja "Star Wars. Sekrety Droidów"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Hagath
1 lutego 2013

 

Oto albumowy przegląd gwiednowojennych robotów – od astromechów, przez droidy protokolarne i bojowe, po enigmatyczne Bardzo złe droidy, ot, choćby magnaguardy… Nie zabraknie też paru słów o cyborgach. Przeglad to dość obszerny, ale utrzymany w z góry założonych ramach całej serii wydawnictwa Dorling Kinderley uwzględniającej wyłącznie postaci i fakty wstępujących w sześciofilmie kinowym, z wyraźnym naciskiem na części I-III.

Jako, że jest to zdecydowanie książka dla odbiorcy młodego, towarzyszące efektownym fotografiom opisy nie są nadmiernie wnikliwe, ale niewątpliwie ciekawe. Tym bardziej, że niektóre z omawianych zagadnień potraktowano problemowo, wielowymiarowo np. w różnym ujęciu (bojowym lub technicznym), czasem z perspektywy samych droidów.

Pojawiają się tu interesująco postawione pytania, jak choćby: Czy droidy mają przyjaciół? Oprócz portretów poszczególnych typów i modeli, wraz z cechami specyficznymi, możemy prześledzić ich pojawianie się w poszczególnych obrazach. Przedstawiono też budzące u fanów wiele pytań zmiany zachodzące z czasem w kluczowych dla fabuły postaciach R2-D2 i C-3PO.

Jason Fry jest autorem u nas juz dobrze znanym (Star Wars. The Clone Wars. Encyklopedia Postaci i Star Wars Część I Mroczne widmo. Nowy słownik ilustrowany). Stąd wiadomo, że jego wiedza wybiega poza obszar ujęty w Sekretach droidów. Niemniej widać, iż dostosował się do założeń serii i w sumie… może dobrze? Dzięki temu nie pomija w zasadzie żadnego z robotów i cyborgów pojawiających się w filmach, nawet gdy jego rola była niewielka. A poświęcając przynajmniej te parę zdań, wymieniając nazwę i funkcje podstawowe, znacząco poszerza wiedzę oraz pobudza wyobraźnię czytelnika.

Roboty są niewątpliwie ważnymi bohaterami cyklu Star Wars. Chciałoby się powiedzieć „cichymi”, ale wspomnienie paplającego C-3PO pogląd ten natychmiast niweczy… I choć z pozycji głównych narratorów w częściach IV-VI zostały zepchnięte do roli tła w trylogii I-III, to właśnie ich bezlik oraz różnorodność stanowi w dużej mierze o wielobarwności i oryginalności gwiezdnowojennego uniwersum.

Album Fry’a wydobywa droidy nieco z cienia, pozwala zapoznać się z nimi bliżej. Tutaj początkujący adept Mocy może naprawdę poczuć się wtajemniczany w sprawy nowe, o których dotąd jedynie napomykano. Może zgłębić ich pewne „sekrety”. Przynajmniej w części dotyczącej filmów kinowych.

Star Wars: Sekrety Droidów

Autor: Jason Fry
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 12/2012
Tytuł oryginalny: The Secret Life of Droids
Liczba stron: 96
Format: 200x260 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788323751809
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 złblog comments powered by Disqus