Jasper Fforde

Ur.: 11 stycznia 1961 , Londyn / Anglia
zdjęcie

Jasper Fforde urodził się w Londynie. Jego dziadek był Polakiem, krakowskim patriotą, który pracował w przedwojennej dyplomacji. Stąd sporadyczne nawiązania do Polski w jego powieściach. Fforde przez długi czas pisał wyłącznie dla rozrywki. Publikację jego pierwszej powieści – Porwanie Jane E. poprzedziło dziewiętnaście lat pracy w przemyśle filmowym, przy produkcji takich filmów, jak m. in. James Bond: Goldeneye i Maska Zorro.

Do tej pory na zachodzie ukazały się cztery książki z serii przygód Thursday Next. Wszystkie doczekały się licznego grona wielbicieli, a prawa do kolejnych powieści sprzedawane są na całym świecie (pierwszą powieść kupiono w jedenastu krajach). Na cykl składają się następujące tytuły: The Eyre Affair (2001), Lost in the Good Book (2002), The Well of Lost Plots (2003) oraz Something Rotten (2004).

Niedawno ukazała się też książka The Big Over Easy (2005) rozpoczynająca nowy cykl powieściowy, w którym głównym bohaterem jest Jack Spratt, postać z wierszyków dla dzieci.
blog comments powered by Disqus