Recenzja książki "Zielonooki demon"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
29 listopada 2012

Sprawy w świecie Sabiny Kane nie układają się dobrze. Szykuje się wielki konflikt między wampirami a magami, ponieważ przywódczyni tych pierwszych, Lawinia, chce przywołać Kaina, pierwszego wampira, ojca całej rasy. Sabina, będąca w połowie wampirem, w połowie magiem, zostaje rzucona pomiędzy strony konfliktu, starając się doprowadzić do niełatwego rozejmu.
Równolegle do politycznych szachów, bohaterka musi wziąć udział w potyczce rodzinnej. Jej siostra bliźniaczka, o której istnieniu dowiedziała się niedawno, została porwana przez Lawinię, babkę Sabiny i Maisie. Babka żywi się krwią wnuczki, przez co rośnie w siłę i nabiera nietypowych zdolności, stając się tym samym dużo groźniejszym przeciwnikiem dla Sabiny.

Na szczęście protagonistka ma po swej stronie kilku sprzymierzeńców. Ich galeria to najmocniejsza strona "Zielonookiego demona". Jaye Wells tworzy drużynę, jak przystało na literaturę fantastyczną, jednak nie jest ona typowa, wyróżnia się nawet w obrębie miejskiego podgatunku. Obok Sabiny staje urodziwy nekromanta, Adam Lazarus (jego nazwisku w języku polskim odpowiada Łazarz), koci demon Gighula, którego inspiracją był pewnie Behemot z "Mistrza i Małgorzaty", Zen, zachwycająca urodą kapłanka wudu, oraz Brooks zwany też Pussy Willow, transseksualny wróż. Ta paranormalna ferajna składa się z postaci nie tylko oryginalnych, ale też dobrze zarysowanych, bardzo wyraźnych i indywidualnych, z którymi literacki kontakt stanowi dużą przyjemność.

Choć "Zielonooki demon" stanowi trzecią część cyklu o Sabinie Kane, to jego lektura nie musi być koniecznie poprzedzona przeczytaniem poprzednich tomów. Oczywiście, historia ta stanowi fabularną kontynuację wcześniejszych części, lecz bez ich znajomości bardzo szybko można się odnaleźć w świecie stworzonym przez Jaye Wells.  

A jest to świat bardzo prosty w odbiorze. Książkę wypełnia akcja, sceny walk, magicznych potyczek i rytuałów, przeplatane co jakiś czas wątkiem miłosnym, jaki zawiązuje się pomiędzy Sabiną i Adamem. Element ten wnosi w powieść zarówno szczyptę erotyki, jak i wewnętrzne rozterki głównej postaci, która nie potrafi sobie poradzić z własnymi emocjami.

Mimo wszystko "Zielonooki demon" to pozycja typowo rozrywkowa. Jest to jedna z wielu książek o wampirach i innych paranormalnych istotach, które toczą ze sobą walkę. Bohaterka też dobrze wpisuje się w szablon silnej kobiety z uczuciowymi problemami, która dzielnie zmaga się z przeciwnościami losu i z przerażeniem obserwuje rodzącą się miłość. Nie znajdziemy tu wielu nowych elementów, lecz jeśli się ich nie spodziewamy, jeśli oczekujemy galopującej akcji i wciągającej historii, Wells nas nie zawiedzie.

Sabina Kane #3 - Zielonooki demon

Autor: Jaye Wells
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 6/2012
Tytuł oryginalny: Sabina Kane: Green-Eyed Demon
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 396
Format: 135x215 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375108729
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,90 zł


blog comments powered by Disqus