Recenzja słuchowisk "Zdradzona czarodziejka/Wyspa wśród lodów" oraz "Prawie raj/Trzech starców z krainy Aran"

Autor: Maciej Szatko
22 sierpnia 2015

Wikińska muzyka dla uszu

Thorgal, jeden z najpoczytniejszych komiksów w Polsce, nie zwalnia tempa i oprócz regularnych wydań albumowych jakimi zasypywani są czytelnicy czy to z wydawnictwa Egmont czy w ramach kolekcji Hatchette, debiutuje on na naszym rynku także w formie dźwiękowej. Firma Sound Tropez wypuściła na rynek dwa słuchowiska, oparte na początkowych historiach o przybranym synu wikingów, autorstwa legendarnego, polsko-belgijskiego duetu Grzegorz Rosiński/Jean van Hamme.

Pierwsze z nich zawiera epizody Zdradzona czarodziejka i Wyspa wśród lodów, drugie zaś – Prawie raj (pierwotnie umiejscowiony w pierwszym albumie komiksowym, jako "dopełnienie" głównej fabuły) i Trzech starców z krainy Aran.

Mamy więc znaną kolejnym pokoleniom historię czarnowłosego dziecka gwiazd. Przed okrutną śmiercią z rąk okrutnego króla wikingów Gandalfa Szalonego ratuje go tajemnicza, jednooka Slivia. W zamian żada roku służby pod swoimi rozkazami. Złożona obietnica wiąże się z koniecznością zdobycia przez Thorgala Aegirssona obręczy Freya, umożliwiających zemstę czarodziejki na władcy. W epizodzie drugim przygotowania do ślubu Thorgala z córką Gandalfa, Aaricią zakłócone zostają przez porwanie tej ostatniej przez Pana Trzech Orłów i desperacki pościg za porywaczami na tytułową lodową wyspę.

W słuchowisku drugim Thorgal trafia przypadkowo do tajemniczego świata zamieszkałego przez trzy siostry, z których dwie – Ingrid (Natalia Rybicka) i Ragnhilda (Sylwia Nowiczewska) – kuszą go perspektywą wygodnego i dostatniego życia przy ich boku. Aegirsson podejmuje jednak desperacką i na pozór niemożliwą do zrealizowania próbę ucieczki do rzeczywistości z pomocą trzeciej siostry – Skadii (w tej roli Julia Kamińska). Ostatnia historia to już wizyta Thorgala i Aaricii w równie tajemniczym kraju Aran, rządzonym przez Życzliwych, mieszkających w zamku nad jeziorem bez dna. Na skutek swojego lekkomyślnego działania córka Gandalfa obwołana zostaje królową, a o jej rękę zostaje rozegrany turniej. Tym razem Thorgal musi wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności by ocalić życie i uratować swoją wybrankę przed zalotami różnej maści rzezimieszków (na których tle wyróżnia się groźny Karshan D'urizen w osobie Mirosława Zbrojewicza), zwabionych wizją bogactwa i wdzięków przyszłej małżonki.

Producent projektu niezwykle drobiazgowo przygotował się do realizacji słuchowisk. Na uwagę zwraca przede wszystkim obsada głównych postaci: Thorgal mówi głosem aktora Jacka Rozenka, Aaricia zaś Marii Niklińskiej. Powierzchowność Rozenka nie kojarzy się zupełnie z dzielnym wikingiem, jednak w słuchowisku wszak nie o obraz, a dźwięk chodzi. W tej kwestii wątpliwości zostają rozwiane błyskawicznie. Rozenek to po prostu urodzony Thorgal Aegirsson. Sposób jego interpretacji jest niezwykle lekki i przekonujący, a paleta przekazywanych emocji bardzo bogata. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku np. Soni Bohosiewicz (Slivia), która z kolei widać, że bardzo się stara, ale nie słychać w jej głosie tej, wspomnianej już, lekkości.

Pierwszy epizod ma jednak jeszcze innego bohatera. Jest nim demoniczny, czy wręcz diaboliczny Arkadiusz Jakubik, jako wiecznie wściekły, rzucający przekleństwami i obelgami Gandalf. Szaleństwo tej postaci wydaje się wręcz fizycznie namacalne. Zaryzykować można stwierdzenie, że czarne charaktery – w myśl odwiecznej zasady, że "zło jest znacznie bardziej interesujące, niż dobro" – w pewien sposób "kradną" spektakl postaciom pozytywnym. W epizodzie drugim podobnie rzecz się ma z, wysuwającą się na pierwszy plan, postacią wstrętnego karła Jadawina w interpretacji Jarosława Boberka. Choć nie sposób nie wspomnieć o tym, jak cudownie czaruje swoim głosem Marieta Żukowska jako zmysłowa Strażniczka Kluczy. Wszystko zaś zgrabnie "spina" ze sobą narrator Mirosław Czyżykiewicz. Równie wiele interesujących rzeczy dzieje się na planie dalszym – płynące w tle nordyckie piosenki doskonale podkreśląją klimat historii, bardzo realistyczne brzmią odgłosy walki, a wyraźnie słyszalny jest nawet taki detal, jak dźwięk palących się pochodni. Doskonałą pracę wykonał scenarzysta Grzegorz Brudnik, na którego spadło trudne i odpowiedzialne zadanie "rozbudowania" świata wikingów oraz opisania i przedstawienia słuchaczom ich zachowań. Zrobił to bardzo sugestywnie, o czym świadczy m.in. fragment:

"Miała włosy czarne niczym skrzydła kruka po zmroku w bezmiesięczną noc, a druga rude niczym pożar samotnego sioła",

jednocześnie wprowadzając wiele elementów humorystycznych, których brak jest w komiksie, jak dialog między Slivią a Thorgalem:

" - Sharn nie narzeka

- Ale on ma cztery łapy, a ja tylko dwie nogi. Chyba. Bo obu już i tak od dawna nie czuję

- Pierwszy raz słyszę, żeby wiking narzekał na zimno!"

Sound Tropez pomyślało dosłownie o wszystkim – okładki obu słuchowisk zdobią oryginalne, nieznane dotąd grafiki nawiązujące do postaci Slivii i Życzliwych, autorstwa samego Rosińskiego. Artystę dodatkowo usłyszeć można w roli Hierulfa Myśliciela, a epizod ten dodaje całości niezwykłego smaczku. W środku nabywca znajdzie kod upoważniający do ściągnięcia wersji cyfrowej słuchowisk, zaś wydawnictwo wprowadziło z myślą o kolekcjonerach ciekawy zabieg marketingowy – istniała możliwość zakupu słuchowiska w przedsprzedaży w promocyjnej cenie z autografami aktorów i Grzegorza Rosińskiego.

Dla miłośników popularnej serii propozycja Sound Tropez to interesująca wersja dobrze znanej klasyki komiksowej. Osoby nieczytające wcześniej historii o Thorgalu zyskują wyjątkową okazję, pozwalającą po raz pierwszy wkroczyć w spektakularny świat wikingów. Dzięki temu być może zechcą one skonfrontować swoje wyobrażenie wysłuchanych historii z planszami komiksowymi. Dla jednych i drugich będzie to jednak z pewnością ekscytująca przygoda.

Thorgal - Prawie raj / Trzech starców z krainy Aran (słuchowisko)

Autor: Jean Van Hamme
Okładka: Grzegorz Rosiński
Wydawnictwo: Sound Tropez
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2014
Nośnik: 1 CD mp3
ISBN-13: 9788393639090
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus