Krzyk pod wodą

patronat gildii
okładka
Autor: Ole Tornbjerg, Jeanette Øbro Gerlow
Tłumaczenie: Justyna Haber

W związku z problemami z przestępczością zorganizowaną, szef wydziału zabójstw kopenhaskiej policji zatrudnia Katrine Wraa, wykształconą w Anglii psycholog, specjalistkę od profilowania ofiary i zabójcy, kognitywnej techniki przesłuchań oraz profilowania geograficznego. Gdy Katrine przygotowuje się do tego zadania, w Kopenhadze dochodzi do brutalnego morderstwa. Cieszący się nienaganną opinią lekarz położnik, ojciec trzyletnich bliźniaków, został śmiertelnie ugodzony nożem w swoim ogrodzie.

Policja szybko trafia na ślad, zdający się prowadzić wprost do zabójcy. Emigrant z Czeczeni, którego żona była pacjentką zamordowanego lekarza i zmarła w wyniku powikłań poporodowych, wydaje się idealnym kandydatem. Tym bardziej że na jego ubraniu odkryto ślady krwi… Jednak zarówno Katrine Wraa, jak i śledczy Jens Høgh, od pierwszej chwili obdarzający zaufaniem piękną i zdolną profilerkę, mają wiele wątpliwości. Stopniowo odkrywają prawdę, skrywaną za fasadą przykładnego życia rodzinnego i zawodowego.

Krzyk pod wodą jest pierwszą wspólną powieścią małżeństwa Jeanette Øbro i Ole Tornbjerga. Inicjuje serię, której bohaterką jest Katrine Wraa psycholog, specjalistka od profilowania kryminalnego. W 2010 roku książka została laureatką konkursu na najlepszą duńską powieść kryminalną, ogłoszonego przez Wydawnictwo Politiken.

*  *  *

"Powieść zaczyna się dobrze, z czasem staje sie jeszcze lepsza, na koniec napięcie sięga zenitu...
Øbro i Tornbjerg stworzyli wyrafinowany kryminał. Czytelnik, zgodnie z założeniem, ulega przewrotności fabuły, złości się, że po raz kolejny z niego zakpiono, próbuje zgadywać dalej, aby pod koniec dać się zaskoczyć prawdzie, kto jest właściwym mordercą. Przebiegle skonstruowana fabuła poprowadzona jest z dużym wyczuciem, przekładającym się na dynamikę zarówno dialogów, jak i charakterystyki postaci i środowiska.
Duet Jeanette Øbro i Ole Tornbjerga od początku wzniósł się na wyżyny..."

Katinka Bruhn ("Weekendavisen")

Jeanette Øbro Gerlow (ur. 1969)

Profesjonalna tancerka; w wieku 16 lat zapragnęła poświęcić się tańcowi nowoczesnemu . Przez pięć lat oddawała mu się bez reszty: trenowała, brała udział w występach i konkursach. Niestety, proza życia brutalnie przekreśliła plany Jeanette – mimo że taniec był dla niej źródłem satysfakcji i spełnienia, nie udało się jej uczynić z niego efektywnego źródła dochodów; Jeanette dorabiała, pracując w barze z hamburgerami. To było za mało, by mogło się ziścić jej kolejne marzenie – marzenie o posiadaniu rodziny. W roku 1993 ukończyła szkołę średnią przygotowującą do studiów wyższych; w latach 1994–1998 studiowała w szkole dla położnych, uzyskując licencjat. Jej późniejsza kariera zawodowa nie miała jednak zbyt wiele wspólnego z wykształceniem. Przez dwa lata, od roku 2000 począwszy, projektowała aplikacje multimedialne, a w latach 2002–2010 udzielała się jako konsultantka, godząc karierę zawodową z rolą matki trójki dzieci. Wraz z mężem postanowiła napisać kryminał i wystartować z nim w konkursie debiutantów duńskiego wydawnictwa Politikens w roku 2010. Ich wspólne dzieło – powieść kryminalna Krzyk pod wodą – zdobyła pierwszą nagrodę tej prestiżowej imprezy. Książkę wkrótce okrzyknięto jednym z najważniejszych debiutów pisarskich w Dani. Po tym sukcesie Jeanette Øbro Gerlow całkowicie oddała się pisarstwu. Jak podkreśla, to jej najlepsza decyzja w życiu zawodowym.

Ole Tornbjerg (ur. 1967)

Specjalista od komunikacji społecznej, dziennikarz, producent i reżyser. Po ukończeniu szkoły średniej w 1986 roku przez dwa lata pracował i podróżował. W latach 1988–1993 studiował komunikację społeczną na Uniwersytecie w Roskilde.

Tym, czym go napędza, są historie. Mocne, przejmujące i przede wszystkim prawdziwe opowieści. To właśnie dla nich przerwał na pewien czas studia – zapragnął napisać książkę. Powieść ukończył, manuskrypt trafił jednak do szuflady i nigdy nie został opublikowany. By znaleźć ujście dla swoich narracyjnych zapędów, oddał się dziennikarstwu – był producentem wielu znanych w Danii seriali i programów dokumentalnych. W 2005 roku pasja pisarska znów dała o sobie znać – postanowił wraz z żoną napisać powieść kryminalną. Tym razem nie trafiła ona do szuflady, a na listy bestsellerów. Jego marzenia spełniły się – wspólnie z żoną podbił serca wielu Duńczyków; ze swoją opowieścią dotarł do wielu tysięcy osób, udowadniając sobie to, w co wierzył i do czego w swojej twórczości zawsze dążył: że literacka fikcja może być równie rzeczywista i przekonująca, co dokument, i że stworzenie mocnej, przemawiającej do szerokiej publiczności historii, wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ambitnych, wyrafinowanych środków wyrazu.

Jeanette Øbro Gerlow i Ole Tornbjerg w Krzyku pod wodą zabierają czytelnika w podróż po mrocznych zakamarkach ludzkiej psychiki. To właśnie ona, bardziej niż dowody i poszlaki, staje się kluczem do znalezienia odpowiedzi na pytanie: kto zabił? Krzyk pod wodą – rasowy duński kryminał, zwycięzca konkursu wydawnictwa Politikens, otwiera cykl powieści o Katrine Wraa. Drugi tytuł tej serii ukazał się w Danii i zdążył już zebrać entuzjastyczne recenzje tamtejszych krytyków.

Wydawnictwo: Insignis
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 6/2012
Liczba stron: 408
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788361428718
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,99 zł


blog comments powered by Disqus