Recenzja książki "W grobie"

Autor: viv
Korekta: Patrycja Ziemińska
20 maja 2012

Trzecie spotkanie z bohaterką serii „Nocna Łowczyni” autorstwa Jeaniene Frost, Cat, zwaną w niektórych kręgach Rudą Kostuchą, rozpoczyna opis akcji mającej na celu likwidację kolejnego złego nieumarłego. Cat jest jak zwykle tak ponętna, że jej wdziękom nie jest w stanie się oprzeć niemal żaden mężczyzn, miłość jej i przystojnego, mądrego oraz silnego Bonesa jest nadal ogromna, o czym świadczą refleksje głównej bohaterki i stopień magnetycznego przyciągania między tą parą, niebezpieczeństwo czai się wszędzie, a walki są krwawe i brutalne. To wszystko było już jednak w poprzednich częściach serii. Na całe szczęście autorka przewidziała dla czytelników „W grobie” nieco więcej atrakcji.

Nikogo nie powinno dziwić, że dziewczyna taka jak Cat ma wielu wrogów. W końcu prowadzona od kilkunastu lat krucjata przeciwko wampirom, ostatnio szczególnie intensywna dzięki wsparciu specjalnego oddziału FBI, nie może pozostać bez echa i reakcji potencjalnych celów. Tym razem jednak za atakami na życie Cat okazuje się stać ktoś naprawdę potężny i zdeterminowany, gotowy użyć nawet zakazanej wśród wampirów starożytnej magii. I choć dość szybko staje się jasne, kto jest przeciwnikiem, zwycięstwo bardzo długo wydaje się niezbyt realne, a cena, którą przyjdzie za nie zapłacić, ogromna.

Frost coraz silniej osadza opisywane wydarzenia w świecie nieumarłych, coraz mocniej angażując główną bohaterkę w politykę wampirów. Opisy ceremonii i zwyczajów tej części świata paranormalnego nie są może oryginalne na tle gatunku, ale znacznie wzbogacają opowiadaną historię, bardzo korzystnie wpływając na jej odbiór.

Poziom brutalności został utrzymany z części drugiej. Walki są krwawe, zemsty okrutne i tylko czasami autorka decyduje się nie przedstawiać ich ze szczegółami. Jednocześnie, w porównaniu do obu poprzednich książek, Frost zrezygnowała z opisywania coraz wymyślniejszych scen erotycznych, skupiając się na innych sferach życia swoich bohaterów. Zwłaszcza trudna sytuacja, przed jaką autorka stawia Cat w drugiej części książki, pozwoliła jej ukazać tę postać z nieco innej perspektywy.

Poza bohaterami znanymi z wcześniejszych tomów, warte odnotowania jest pojawienie się w fabule córki Kleopatry i samego Vlada Draculi – obie postaci odegrają w tej historii znaczące role. Niektórzy znani czytelnikom bohaterowie przechodzą zmiany (chyba najbardziej widoczne jest to u matki Cat), inni – wbrew rozsądkowi – zmienić się nie chcą, jak Tate jawnie demonstrujący swoje uczucia względem przyjaciółki. Poważne zagrożenie i widmo zbliżającej się wojny między wampirami wymaga od wszystkich opowiedzenia się po jednej ze stron konfliktu, a niektóre wybory mogą być dla czytelników zaskakujące. Zaś gdy okazuje się, że w najbliższym gronie Cat jest szpieg, czytelnik na równi z nią nieufnie zaczyna się przyglądać poczynaniom jej towarzyszy.

Trzeci tom cyklu o Nocnej Łowczyni prezentuje podobny poziom jak część druga, choć w książce mniej jest elementów humorystycznych. Miłość i jej deklaracje, mimo zwodniczych pierwszych stron powieści, nie przyćmiewają innych wątków fabuły. Wartka akcja, dobrze stopniowane napięcie, ciekawe wykorzystanie motywu polityki i ceremoniału wampirów, a także zgrabne ukazanie przemiany poszczególnych bohaterów sprawiają, że tak powieść, jak i cała seria, zdecydowanie zasługuje na uwagę miłośników romansów paranormalnych.

Nocna Łowczyni #3 - W grobie

Autor: Jeaniene Frost
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2012
Tytuł oryginalny: Night Huntress: At Grave's End
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 400
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374802369
Wydanie: I
Cena z okładki: 6,99 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus