Jeffrey Brown "Star Wars - Darth Vader i syn" - recenzja książki

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Katarn
4 grudnia 2014

Ja i mój tatuś… Vader

Kiedy książka ta ukazywała się w 2012 roku, trudno było uwierzyć, że ktoś zdobędzie się na wydanie jej w naszym kraju. A tu proszę, po dwóch latach Darth Vader i jego syn mówią po polsku!

A o czym mówią? O tym, co stanowi odwieczne międzypokoleniowe dylematy, kiedy syn przychodzi z ojcem do pracy, próbuje własnej samodzielności, pragnie się pobawić. Czasem chce sprawić rodzicielowi niespodziankę. Ten zaś, patrząc na swą pociechę czy to z ukrycia, czy z tylnych rzędów, dumny jest z potomka. Podglądając tę "sielską codzienność", nie raz czytelnik zastanowi się jaki też wyraz maluje się aktualnie na skrytej pod czarną maską, poharatanej twarzy Sitha.

Fakt relacji, jakie "zdarzyły się" Vaderowi i Luke'owi z automatu prowadzi do starcia dwóch różnych światów. Implikacje rzeczywistego wychowania przez Lorda oglądać można było choćby w grze The Force Unleashed. Tu jednak nie ma nic z tamtego mrocznego mroku. Jeffrey Brown postawił bowiem na humor.

Autor, w formie jednostronicowych żartów rysunkowych, eksploatuje temat na różne sposoby. Jego rysunki są jasne i przejrzyste. Uproszczone, ale dzięki temu sympatyczne. Pozbawione elementów, które mogłyby wystraszyć nawet najmłodszych odbiorców. Choć to nie oni są głównymi adresatami tej książeczki.

Sam Brown jest fanem gwiezdnej sagi i widać to w wyczuciu, z jakim traktuje jej materię. Darth Vader staje się u niego "zwykłym ojcem". Poza tym, że pozostaje Mrocznym Lordem Sithów, oczywiście, co przejawia się głównie w słowach i pewnych zachowaniach… a na pewno w scenerii poszczególnych scenek.

Jeśli ktoś oczekuje tu jakiejś zwięzłej opowieści albo dramatyzmu, jakiego w Imperium kontratakuje dostarczyło stwierdzenie: Luke, jestem twoim ojcem, to raczej się rozczaruje. Wzburzonych ułagodzi z kolei to, co fani lubią zawsze – zaskakujące wykorzystanie klasycznych wątków, scen i tekstów z filmów. Szczególnie trylogii klasycznej.

Ponadto wielbiciele sagi, zwłaszcza ci "starzy", powinni już nabrać do swej pasji dość dystansu, by tę zgrabną książeczkę wykorzystać odpowiednio. Przede wszystkim dla własnej przyjemności. Ale również dla przeciągnięcia kolejnego pokolenia padawanów na starwarsową stronę mocy. Po którejkolwiek stronie znajdują się oni obecnie.

Star Wars - Darth Vader i syn

Autor: Jeffrey Brown
Okładka: AMEET Studio
Ilustrator: AMEET Studio
Wydawnictwo: Ameet
Miejsce wydania: Łódź
Wydanie polskie: 9/2014
Tytuł oryginalny: Star Wars: Darth Vader and Son
Liczba stron: 64
Format: 170x170 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788325317911
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 złblog comments powered by Disqus