"DobraMoc, Vaderze" i "Darth Vader i przyjaciele" - recenzja książek

Autor: Maciej Jasiński
30 maja 2016

Mroczny Lord na poprawę humoru

Dwie nowe książki z wydawnictwa Ameet to doskonała propozycja dla fanów Gwiezdnych Wojen w każdym wieku. Jeffrey Brown świetnie orientuje się w świecie kosmicznej sagi i potrafi z niej wydobyć masę inteligentnego humoru. Te książki jednak najlepiej sprawdzają się jako wspólna lektura dla dzieci i rodziców, np. do poczytania przed snem.

DobraMoc, Vaderze jest właśnie taką książeczką idealną do zasypiania. To rymowana historyjka o mieszkańcach uniwersum Gwiezdnych Wojen, którzy albo układają się do snu, albo z różnych powodów mają problem z zaśnięciem. Brown sięga nie tylko po pierwszoplanowe postacie ze świata Star Wars, ale również po epizodycznych bohaterów, dlatego też część dowcipów może być zrozumiała jedynie przez fanów. Natomiast czytający książkę rodzic może spodziewać się wielu pytań – nawet gdy dziecko oglądało już filmy, to z pewnością nie wie np. że mieszkające w zgniatarce śmieci stworzenia to dionogi.

Jest dowcipnie – zarówno w warstwie graficznej (np. Imperator tulący do snu pluszowego misia), jak i słownej. Jednak problemem jest dziwna (w kilku miejscach) składnia, która utrudnia płynne czytanie. Konstrukcje i rymy zaproponowane przez tłumacza w większości przypadków trzymają poziom, jednak momentami aż się prosi o zmianę na wersję być może odbiegającą bardziej od oryginału, ale za to bardziej przyswajalną przez dziecko – do którego przecież głównie jest ta publikacja adresowana.

Natomiast Darth Vader i przyjaciele to zbiór dowcipów z udziałem bohaterów Gwiezdnych Wojen w wersji dziecięcej. Mały Luke, Leia, Han Solo, Chewbacca zachowują się jak typowe dzieciaki – trochę broją, przeszkadzają dorosłym w ich pracy i chcą poznawać otaczający ich świat. Potrafią pomalować hełm Vadera w kwiatki i serduszka lub też bawią się w chowanego ze szturmowcami na pokładzie Sokoła Millenium. Żarty rysunkowe są bardzo różne – od genialnych, po przeciętne. Wszystkie jednak łączy pewna cecha wspólna – wymagają choć podstawowej znajomości Gwiezdnych Wojen. Oczywiście im ta znajomość większa, tym bardziej wzrastają szanse na wychwycenie wszystkich dowcipów czy to w tekstach, czy na ilustracjach.

W jednej i drugiej książeczce autor w pełni korzysta z formy komiksowej. Bohaterowie wypowiadają teksty w dymkach, a niektóre żarty są podzielone na kilka kadrów i tak naprawdę mamy tu formalnie do czynienia z krótkimi komiksami. 

Brown to twórca, który potrafi nie tylko w inteligentny sposób tworzyć żarty umiejscowione w świecie Star Wars, ale także dodawać specyficznego uroku sprawiającego, że jego dzieła pokochali fani na całym świecie. To do nich są adresowane te publikacje, aby dobrze bawili się czytając je dzieciom. A jeśli przy okazji kolejne pokolenie wciągnie się w ten świat, tym lepiej dla miłośników Gwiezdnych Wojen – będą mieli z kim chodzić do kina na kolejne filmy, które już zostały zapowiedziane na najbliższe lata.

 

DobraMoc, Vaderze

Ocena: 7/10

Darth Vader i przyjaciele

Ocena: 7,5/10

Star Wars - DobraMOC, Vaderze

Autor: Jeffrey Brown
Okładka: AMEET Studio
Ilustrator: AMEET Studio
Wydawnictwo: Ameet
Miejsce wydania: Łódź
Wydanie polskie: 4/2015
Tytuł oryginalny: Goodnight Darth Vader
Liczba stron: 64
Format: 170x170 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788325319953
Wydanie: I
Cena z okładki: 15,26 zł


blog comments powered by Disqus