Jeffrey Brown "Star Wars - Akademia Jedi: Powrót Padawana" - recenzja książki

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Smok
16 września 2015

Dokąd Powrót Padawana wieść może...

Wydaje się, że w powrocie do szkoły nie ma nic fajnego. Nie w przypadku Roana Novacheza, który cieszy się, że po wakacjach wraca na Coruscant. Podobnie zresztą, jak każdy, kto przeczytał pierwszy tomik jego przygód. Wszyscy wracają do Akademii Jedi z ciekawością, ale także, jako że oczekiwania czytelników rosną z każdą książką Browna, ze sporą dozą niepewności. Co też ich tam czeka? Na szczęście Powrót Padawana daje radę. I to bardzo dobrze!

Po chwili wytchnienia na rodzinnej Tatooine Roan powraca do Świątyni Jedi z nowym zapałem. Na drugim roku ma przecież rozpocząć się kurs pilotażu! Młody padawan dość nieskromnie liczy na to, że będzie w nim najlepszy. Jak zresztą w paru innych przedmiotach.

Na wstępie trafia na przyjazne twarze Gaiany, Paschy czy Egona oraz skrzywione zazwyczaj gęby Cyrusa i Cronaha. Wszystko zaczyna się więc po staremu, lecz nie na długo. Szybko pojawiają sie pewne problemy. Gaiana i Pascha zachowują się jakoś dziwnie, a Roan, który przez całe wakacje nie korzystał z holobooka, nie jest za bardzo na czasie. Za to w Akademii niespodziewanie zyskuje nowych kumpli. Ku zaskoczeniu wszystkich zostali nimi Cronah i Cyrus.

Nowe towarzystwo coraz bardziej podoba się Roanowi. Prowadzą wspólnie projekt, robią żarty, nawet w turnieju walki na miecze świetlne przyjdzie im stanąć po jednej stronie... Pewne sprawy idą jednak za daleko i wyraźnie zmierzają w stronę Ciemnej Strony Mocy. Aż interweniować musi sam mistrz Yoda. Pod koniec pewne kwestie uda się Novachezowi wyprostować. Niemniej szybko okaże się, że czekają na niego nowe, jeszcze trudniejsze wyzwania.

Druga część serii o Akademii Jedi to w znacznej mierze komiks poprzeplatany pamiętnikiem. Stron testowych i innych tego rodzaju jest tu jakby mniej. Jednak dzięki większej spójności całość czyta sie przyjemniej niż pierwszą część. No i najważniejsze, że Brown podołał nie tylko rysunkom, te są niezwykle przyjazne i przyjemne dla oka, ale również z jakością samej historii.

Fabuła Powrotu Padawana wygląda oczywiście na żywcem wyjętą z życia zwyczajnej szkoły. Jest to żywot pełen wyzwań, pasji, skomplikowanych relacji i rywalizacji, więc uczniom w wieku wszelakim będzie zapewne bliska. Starszych odbiorców przyjazny, lekki humor autora także powinien ubawić. Brown stworzył bowiem naprawdę przyjemne 160 stron, które nakazują wierzyć, iż dalszy ciąg przygód Roana będzie tak samo udany. Tylko co w końcu mistrz Yoda powie na te wszystkie miłostki swoich padawanów?

Star Wars - Akademia Jedi: Powrót Padawana

Autor: Jeffrey Brown
Okładka: AMEET Studio
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Ameet
Miejsce wydania: Łódź
Wydanie polskie: 4/2015
Tytuł oryginalny: Jedi Academy: Return of the Padawan
Wydawca oryginalny: Scholastic
Rok wydania oryginału: 2014
Liczba stron: 160
Format: 140x200mm
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 9788325319960
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 złblog comments powered by Disqus