Jeffrey Brown "Star Wars - Vader i córeczka" - recenzja książki

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Katarn
4 grudnia 2014

Tak mówi tatuś Sith!

Wielki sukces zbioru rysunkowych żartów-przypowieści o Darcie Vaderze i synu pchnął Jeffreya Browna do stworzenia rok później kolejnego tomiku tej serii. Vader i córeczka ponownie skrywa kilkadziesiąt refleksji nad stosunkami rodzinnymi, tym razem jednak na linii ojciec-córka. W oryginale tytuł książeczki brzmi jeszcze lepiej: Vader's Little Princess.

Rodzicielskie umiejętności Dartha zostają tu wystawione na próbę większą niż poprzednio. Teraz Mroczny Lord Sithów musi bowiem stawić czoło wychowaniu dorastającej córki. W grę wchodzi nie tylko zdobywanie przez nią kolejnych szczebli samodzielności, ale również huśtawki nastrojów, spory modowe, pierwsze kontakty z jej ukochanym… słowem rodzinna odyseja od dziewczynki po młodzieńczą – nomen omen – rebelię nastolatki.

Niektóre z dylematów Vadera i Lei są nam wciąż obce (opłaty za uczelnie). Jednak zdecydowana większość zjawisk, o których tu mowa jest u nas już niestety (albo "stety") równie powszechna jak w Stanach.

Brown konsekwentnie trzyma się swego stylu. Kreuje zestaw jednostronicowych rysunków, niepowiązanych żadną fabułą. W jego "wersji" mroczny przywódca Galaktycznego Imperium w przykrótkiej nieco pelerynie wygląda jednak nie tak mrocznie jak zazwyczaj. Ale nadal cieszy go złość córki, co przydaje mu zdecydowanie pewnej, hm, wiarygodności?

Książeczka o Lei wydaje się z początku odrobinę słabsza od tej o Luke'u. Być może dlatego, że nie jest już tak świeża jak Darth Vader i syn. Brown wyraźnie szuka oryginalniejszych rozwiązań, wychodząc w swych odniesieniach poza klasyczne ramy przyjęte za pierwszym razem. W ten sposób poszerzaswoje palety możliwości, lecz zarazem utrudnia odbiór komuś niezbyt głęboko "wtajemniczonemu" w uniwersum Star Wars.

Vader i córeczka jest nieco inna niż poprzednia książka z cyklu. Różny jest z pewnością już na pierwszy rzut oka kaliber humoru. I to nie tylko wskutek różnic między chłopcami a dziewczynkami. W grę wchodzi raczej trochę słabsze wyczucie materii przez kogoś, kto sam córki nie ma i musi bazować na relacjach "z zewnątrz".

W dalszym ciągu jednak książeczka ta stanowić może bardzo przyjemny międzypokoleniowy podarek. Narzędzie zabawy, które ma szansę zrobić trochę dobrego w kontaktach pomiędzy dwoma odrębnymi gwiezdnymi systemami – dzieci i rodziców.

Star Wars - Vader i córeczka

Autor: Jeffrey Brown
Okładka: AMEET Studio
Ilustrator: AMEET Studio
Wydawnictwo: Ameet
Miejsce wydania: Łódź
Wydanie polskie: 9/2014
Tytuł oryginalny: Star Wars: Vader's Little Princess
Liczba stron: 64
Format: 170x170 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788325317928
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 złblog comments powered by Disqus