Recenzja książki "Świat według Clarksona"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
17 listopada 2011

Jeremy Clarkson to brytyjski gospodarz programu motoryzacyjnego Top Gear. Na fali swej medialnej popularności udało mu się także opublikować kilka książek. Dzieła te cieszą się olbrzymią popularnością na całym świecie, także w Polsce. Z tego powodu wydawnictwo Insignis wznowiło pierwszy tom "Świata według Clarksona".

"Świat według Clarksona" to zbiór osiemdziesięciu felietonów na 380 stronach. Wszystkie publikowane były w Sunday Times w latach 2001-2003. Część z nich odnosi się do bieżących wydarzeń politycznych, lecz wszystkie konieczne konteksty zostały przybliżone czytelnikowi w przypisach do polskiego wydania. Felieton, jako gatunek publicystyczny, nie jest u nas popularny w formie książkowej. Czasem pojawi się wydanie zbiorcze politycznych felietonów Korwina-Mikkego czy literackie felietony jakiegoś właśnie zmarłego pisarza, ale czysto rozrywkowe teksty Clarksona to u nas sui generis novum formalne.

O czym pisze Clarkson, trudno powiedzieć. Jego teksty stanowią rejestr strumienia świadomości upchanego w akapity. Autor zmienia tematy tak szybko jak biegi w swoim motoryzacyjnym programie. Niby każdorazowo sugeruje temat w tytule artykułu, ale równie dobrze można by je pozamieniać, i tak ciężko byłoby się połapać.

W przeważającej części tekstów nie mamy do czynienia z żadnymi tezami, argumentami, polemikami. Retoryka to dla Clarksona totalna abstrakcja. Opanował za to do perfekcji zdolność obrażania. Ciężko wskazać grupę (czy to narodową, czy etniczną, czy zawodową), której nie oberwało się, przy tej czy innej okazji, na łamach "Świata według Clarksona". Przy tym autor pozostaje w sferze stereotypów. I tu ciekawy zgrzyt, bo, jeśli także pozostaniemy przy prostackich stereotypach, tryskający testosteronem Clarkson przez prawie czterysta stron narzeka i zmienia tematy jak typowa baba...

Według zapewnień z okładki, książka ma "rozśmieszać do łez". Tymczasem jest nużąca, męcząca jak wysłuchiwanie narzekań starszej ciotki przy rodzinnym zjeździe, tylko że hipotetyczna ciotka ma zwykle więcej taktu niż Jeremy Clarkson. Jeśli rzeczywiście takie tytuły stają się hitami i bestsellerami, to pozostaje z nostalgią zawołać: gdzie jesteś, pokolenie czytelników "Zapisków na pudełku od zapałek"?!

Świat według Clarksona #1 - Rozśmiesza do łez! (wyd. II)

Autor: Jeremy Clarkson
Tłumaczenie: Maria Brzozowska, Tomasz Brzozowski
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 10/2011
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788361428381
Wydanie: II
Cena z okładki: 34,99 zł


blog comments powered by Disqus