Recenzja książki "Świat według Clarksona #4. W czym problem?"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
12 kwietnia 2012

"W czym problem?" to tytuł czwartego zbioru felietonów Jeremiego Clarksona. Ten znany z telewizji dziennikarz motoryzacyjny osiągnął dużą popularność za sprawą małego ekranu. Z telewizji trafił na łamy magazynów "The Sunday Times" oraz "The Sun", gdzie regularnie publikuje swoje felietony. W czwartym zbiorze tych właśnie tekstów znalazły się artykuły z lat 2008 i 2009.

Prawdopodobnie czytelnik sięgający po czwartą część publikacji doskonale wie już, czego się spodziewać. Tych, którzy nie wiedzą, należałoby ostrzec – Jeremy Clarkson jest autorem poczytnym, popularnym i niestety kiepskim. Jego warsztat pisarski w zasadzie nie istnieje, a obrana forma to gatunkowy zamach, pokazujący jak nisko we współczesnej publicystyce może upaść felieton.

Po raz kolejny Clarkson oddaje w nasze ręce litanię narzekań. Wydaje się przy tym, że – może po sukcesie wcześniejszych publikacji? – staje się on coraz odważniejszy w obrażaniu każdego, kto tylko się nawinie, zwłaszcza wszelkiego rodzaju mniejszości, kalek i ludzi myślących inaczej niż autor. Sam Clarkson jest typem macho (tylko narzeka jak przysłowiowa "stara baba"), który wszędzie widzi proste rozwiązania i niepotrzebne problemy. Domaga się banalnych przyjemności, a wszelka głębia budzi w nim niechęć. Oczywiście, w tym wypadku niechęć manifestowana jest poprzez wyśmiewanie. Taką samą reakcję wywołują w nim poglądy, których nie rozumie. Zrozumienie nie staje się tu priorytetem, bo wtedy w tekst mogłaby wkraść się jakaś empatia czy intelekt, a te nie są przecież śmieszne.

"W czym problem?", podobnie jak poprzednie części serii, to prosta lektura, sprawiająca prostą przyjemność prostym ludziom. Zwłaszcza takim, którzy posiadają tradycjonalistyczne poglądy. Jako kolejna część tego samego, książka zaczyna nudzić, styl autora męczy jeszcze bardziej, a tematy wydają się wtórne. Pozycja głównie dla fanów poprzednich publikacji.

Świat według Clarksona #4 - W czym problem?

Autor: Jeremy Clarkson
Tłumaczenie: Tomasz Brzozowski, Michał Strąkow
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 11/2011
Liczba stron: 360
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788361428497
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł


blog comments powered by Disqus