Powieści graficzne. Leksykon

okładka
Redakcja: Sebastian Jakub Konefał
Autor: Radosław Bolałek, Michał Błażejczyk, Damian Kaja, Agnieszka Kiejziewicz, Sebastian Jakub Konefał, Przemysław Kołodziej, Kinga Kuczyńska, Paweł Sitkiewicz, Jerzy Szyłak, Michał Traczyk, Marta Tymińska, Agata Włodarczyk, Przemysław Zawrotny

W powstaniu książki udział miało 13 autorów: Jerzy Szyłak, Sebastian Jakub Konefał, Przemysław Zawrotny, Radosław Bolałek, Paweł Sitkiewicz, Przemysław Kołodziej, Michał Traczyk, Agata Włodarczyk, Marta Tymińska, Agnieszka Kiejziewicz, Kinga Kuczyńska, Damian Kaja i Michał Błażejczyk.

Leksykon zawiera 144 hasła ułożone w kolejności chronologicznej.

*  *  *

Leksykon powieści graficznych” pod redakcją Sebastiana Jakuba Konefała (i intelektualnym patronatem Jerzego Szyłaka) to książka, która powinna była ukazać się siedem lat temu, gdy termin „powieść graficzna” zaczynał wchodzić do słownika polskich publicystów i recenzentów. Wówczas samo pojęcie wzbudzało zainteresowanie, dziś stosuje się je dość powszechnie i przechodzimy nad nim do porządku dziennego. Niesłusznie – jak się okazuje po lekturze „Leksykonu”.

Książka jest wspólną pracą 13 autorów. Oprócz esejów znalazło się w niej omówienie 144 albumów, które zdaniem autorów „miały największy wpływ na rozwój powieści graficznych”. Zestaw powinien pełnić rolę przewodnika dla osób, które chcą bliżej poznać świat komiksu, ale nie wiedzą, od czego zacząć (wybór tytułów zawiera również albumy niepublikowane dotąd w Polsce). Nieprzypadkowa wydaje się na tej liście spora obecność komiksów będących adaptacjami literatury lub tytułów z literatury czerpiących. Otóż autorzy postawili jednoznaczną tezę: miarą wartości komiksu jest jego literackość, a te publikacje, które mają najwięcej wspólnego z literaturą, to właśnie „powieści graficzne” – najwyższy stopień ewolucji gatunku.

onet.pl

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2016
Liczba stron: 544
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 9788363963392
Wydanie: I
Cena z okładki: 79 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus