Joanna Godecka "Szczęście w miłości" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
12 kwietnia 2015

Hippisowski flow

Miłość to skomplikowane zjawisko. Językowo jest pojęciem abstrakcyjnym, nie odnoszącym się do żadnego materialnego desygnatu, a zatem jej rozumienie ma charakter indywidualny. Dwoje ludzi mówiących o miłości może mieć na myśli zupełnie różne rzeczy. Dlatego trudno mówić o uniwersalnym przepisie na "szczęśliwą miłość". Mimo to Joanna Godecka podejmuje próbę stworzenia takiego przepisu.

Autorka Szczęścia w miłości jest coachem, czyli kimś w rodzaju pop-psychologa, nie kojarzącego się jednak z żadną terapią, bo ich pacjenci (nazywani klientami) nie chcą uchodzić za chorych, oczywiście. Coaching wychodzi zresztą z założenia, że tym klientom niczego nie brakuje, że są w dyspozycji wszystkich elementów i całej wiedzy potrzebnej im do prowadzenia szczęśliwego i pełnego sukcesów życia - także życia miłosnego. Nie wszyscy są świadomi własnych zasobów i dlatego potrzebują trenera, by im w tym pomógł, by ich naprowadził. To myślenie nieco egocentrycze i prowadzące często na manowce. Bo może dziewczyna, której nie udaje się znaleźć szczęścia w miłości, trafia po prostu na samych dupków? Może to być przypadek, może to być wzór. I na pewno są w niej rzeczy determinujące ten wzór, ale nie ma nic, co by go zmieniało. Przekonanie o tym, że wszystko jest wspaniale, mimo że nie jest, przypomina trochę naiwny hippisowski flow, w który miło się wierzy, ale niekoniecznie sprawdza się on w konfrontacji z rzeczywistością.

Joanna Godecka wydaje się powtórnie odkrywać Amerykę, zapominając przy tym o starej Europie. Wznosi intelektualne konstrukcje pokroju "patologicznego krytyka", który nie jest w zasadzie niczym innym, jak starym dobrym freudowskim superego. Z tą różnicą, że superego nie ma patologicznego wymiaru i jest integralną częścią aparatu psychicznego. Jego przerost rodzi problemy, ale obecność jest konieczna i pozytywna. Niektórzy nazywają je sumieniem...

Od fikuśnych określeń tylko krok do rozbudowanych wyliczanek. Autorka czyni ten krok pewnie i z radością, obierając przy tym styl blogów czy internetowych serwisów (z którymi współpracuje). A zatem mamy 7 typów, 8 kroków, 9 oznak i 12 "sposobów na". Wszystko ładnie poukładane, wymuskane, wyidealizowane i... całkowicie nieżyciowe. Ta "nieżyciowość" ciągnie się dalej. Bardzo dużo w książce opisów sesji z klientami, ale ich przebieg jest niesamowicie tendencyjny. Jeśli nie podąża się za schematem, całe ćwiczenie (i zwykle cały wywód) jest bez sensu. Jeśli np. analizujemy naszą definicję miłości i na wstępie określimy ją jako "dawanie czegoś, czego się nie posiada, komuś, kto nie istnieje" (jak definiuje miłość Lacan), to cała reszta "ćwiczenia" i odpowiedzi "klienta" pozostają zupełnie nieadekwatne.

Szczęście w miłości to książka, która (słabą) teorię próbuje przekuć na praktykę. Dlatego dużo w niej ćwiczeń, afirmacji, wizualizacji i tym podobnych technik coachingowych, opartych na tanim behawioryzmie prowadzącym do scen rodem z American Psycho. Ćwiczenia polegają często na rysowaniu tabelek, układaniu list, ocenianiu cech - wszystko w skali, w kolejności, plusach i minusach. Takie myślenie o sobie i swoich relacjach w kategoriach systemowych, niczym w jakiejś grze RPG, prowadzić może do wielu rzeczy, ale raczej nie do tytułowego szczęścia. Miłość układana ze składników niczym ciasto z przepisu, pozbawiona spontaniczności, musi wyjść z zakalcem.

A właśnie według przepisu powinna rozwijać się, jak twierdzi Joanna Godecka, miłosna relacja. Scenariusz jest prosty: najpierw kilka spotkań, poczucie bliskości, deklaracje i wyznania, a potem seks i małżeństwo. Naprawdę. W XXI wieku. I tak jak seks występuje w tej książce w formie wyidealizowanej, fantazmatycznej "komunii dusz", na którą trzeba czekać i pracować, tak i sama miłość wydaje się jakąś sentymentalno-romantyczną fantazją, której realizacja jest pewnie możliwa, ale wpisane w nią szczęście - co najmniej wątpliwe.

Szczęście w miłości. Jak mądrze kochać i rozumieć siebie

Autor: Joanna Godecka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2015
Liczba stron: 336
Format: 140x197 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788310125361
Wydanie: I
Cena z okładki: 36,90 zł


blog comments powered by Disqus