Z impetem w piłki głąb – recenzja książki "Piłka nożna. Historia, legendy, mistrzostwa, puchary"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
26 czerwca 2012

Jeśli ktoś jeszcze nie „załapał”, na czym polega „piłkokopanie” i jego urok, albo chce bezboleśnie pogłębić wiedzę na ten temat, powinien sięgnąć po książkę wydaną przez Arti. Zaczerpnie zeń sporo wiadomości, lecz nie dowie się wszystkiego. Bo choć jest to opracowanie obszerne, to zważywszy na ogrom informacji „wytworzonych” w dotychczasowych dziejach futbolu, zarazem dość pobieżne. Niemniej w tym także paradoksalnie tkwi jego ogromna siła – prosto i w przystępnej formie podane jest tu wszystko, co „na początek” o piłce nożnej wiedzieć po prostu trzeba.

Wstęp do książki stanowi krótka historia piłki – w każdej postaci, jaka przypomina choć trochę tę nożną współczesną. Potem następuje krótkie kalendarium i niezwykle ciekawe rozdziały poświecone zasadom i taktyce gry. Dalej znalazła się prezentacja struktur organizacyjnych stowarzyszeń piłkarskich, krótkie opisy sylwetek legend futbolu oraz listy zdobywców nagród indywidualnych. Następnie mamy przegląd rozgrywek pucharowych, dzieje mistrzostw Europy oraz charakterystykę aren Euro 202, a także występujących w nich drużyn.

Wszystko to zebrane zostało w imponującym tomiszczu, ozdobionym bardzo wieloma dużymi, barwnymi ilustracjami. Jeśli ktoś zetknął się wcześniej z inna publikacją wydawnictwa Arti pod tytułem „Gwiazdy piłki nożnej”, łatwo zauważy, że część zamieszczonych tam tekstów została przeniesiona do niniejszego opracowania, jednakże zwykle w formie bardzo rozszerzonej. I tylko w kalendarium pojawia się gdzieniegdzie kilka niekonsekwencji z przypisaniem flag do poszczególnych wydarzeń…

„Piłka nożna...” jest zatem rozległym i zgrabnie zestawionym kompendium mogącym „wtajemniczyć” zarówno w zasady gry, jak i tak lubiane przez kibiców statystki. Aczkolwiek, aby nikt nie poczuł się zaskoczony czy rozczarowany, warto podkreślić, że owe statystyki właśnie, dotyczące pucharów i mistrzostw, obejmują wyłącznie rozgrywki europejskie. Próżno zatem szukać tu rezultatów mistrzostw świata, wyników Pucharu CONCACAF czy Copa Libertadores. Zważywszy jednak, że książkę te przygotowano niewątpliwe przede wszystkim z myślą o polsko-ukraińskim Euro, wydaje się to zrozumiałe. Uwzględnienie wszystkich rozgrywek nie miałoby szansy pomieścić się w jednym tomie wraz z na przykład zasadami gry. A tu przecież chodzi o to, aby piękno futbolu ukazać jak najwszechstronniej.

PS.
Warto też wspomnieć, że książkę przygotowano z trzema różnymi okładkami. Na wszystkich widnieje Stadion Narodowy. Ale, jak mówią kibice, szczególnie ci z zagranicy, to obiekt, z którego rzeczywiście możemy być dumni.

Piłka nożna. Historia, legendy, mistrzostwa, puchary

Autor: Bogusław Tryhubczak, Joanna Włodarczyk
Wydawnictwo: Arti
Wydanie polskie: 2012
Liczba stron: 304
Format: 215 x 300 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788377400791
Cena z okładki: 39,90 złblog comments powered by Disqus