Japonia. Smaki i znaki

okładka
Autor: Joanna Bator
Ilustrator: Przemysław Truściński

Zapis odczuć i refleksji powstałych podczas dwuletniego pobytu na tokijskiej uczelni polskiej pani antropolog i znawczyni gender studies. Ponad 95% elementów składających się na "japoński wachlarz" pochodzi z Tokio. Pojawia się labirynt tokijskich uliczek, obcych znaków, opowieści poznanych ludzi. Autorka jest otwarta na wszystko,  stara się nie tylko "obejrzeć" inną kulturę, ale przede wszystkim – zrozumieć ją.

10 lat po wydaniu Japońskiego wachlarza, Bator powraca do Kraju Kwitnącej Wiśni. Spotkanie drugie jest inne. To już, jak sama przyznaje nie olśnienie, nie szał ani dziki zachwyt, którego doświadczała wtedy, ale spokojna kontemplacja kraju, który uczyniła swoim drugim domem. Pisarka nie przestaje się Japonii dziwić. Ze zdziwienia rodzi się opowieść, unikająca orientalistycznych płycizn i zwodniczych uroków "egzotyki".

Joanna Bator jest publicystką i dziennikarką, autorką powieści, opowiadań i esejów, a także prac naukowych. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, a także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk. Porzuciła karierę akademicką na rzecz twórczości literackiej. Zadebiutowała powieścią Kobieta, ale dopiero druga książka pod tytułem Piaskowa Góra przyniosła jej ogromną popularność wśród czytelników.

Wydawnictwo: W.A.B.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2016
Format: 170x245 mm
Oprawa: twarda
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,99 złblog comments powered by Disqus