Rodzinne, dantejskie piekło

Autor: Mirosław Skrzydło
13 czerwca 2008

Jodi Picoult w „Dziesiątym kręgu” skonstruowała dramat obyczajowy, koncentrujący się wokół brutalnego zdarzenia, którego ofiarą jest nastoletnia Trixie. Dramat obejmujący swym zasięgiem ludzi najbliższych tej nieodpowiedzialnej dziewczynie. Mamy zatem do czynienia z kolejną opowieścią spod znaku Danielle Steel, romansem z tragedią w tle, które tak bardzo upodobały sobie rzesze kobiet.

Daniela Stone’a poznajemy jako zapracowanego, podświadomie uciekającego od spraw przyziemnych (zwłaszcza rodzinnych: niewierności żony oraz braku jakiegokolwiek kontaktu z dorastającą córką) rysownika komiksów. Daniel pracuje nad nowym komiksem, tytułowym „Dziesiątym kręgiem”. Jest to wzruszająca opowieść o desperackich poszukiwaniach zaginionej córki. Jej głównym bohaterem jest niejaki Duncan. Ot przeciętny, świadomy swych słabości czterdziestolatek, który w sytuacjach niebezpiecznych przeistacza się w kierującego się zwierzęcymi cechami demona Szpona. W momencie przemiany Duncan traci swe człowieczeństwo, a bestia przejmuje kontrolę nad jego ciałem. Daniel nie zdaje sobie sprawy, że wkrótce sam będzie musiał odbyć symboliczną wędrówkę po wszystkich kręgach dantejskiego piekła, podczas której niejednokrotnie przeistoczy się w barbarzyńcę w stylu Szpona; barbarzyńcę, którym niegdyś już był.

Daniel wychowywał się na Alasce, skąd uciekł wraz ze swym wielkim sekretem, który zostanie ujawniony podczas jego karkołomnych poszukiwań ukochanej Trixie. Dzięki nawiązaniom do przeszłości tego bohatera, czytelnik będzie mógł zrozumieć jego postępowanie i usprawiedliwić niektóre jego czyny. Trudno nie współczuć mężczyźnie, który z całych sił stara się ocalić swą córeczkę przed złem otaczającego ją świata.

Laura Stone, żona Daniela, jest jednym z najbardziej uznanych amerykańskich dantologów. Swoją pasją do dzieł Dantego, zwłaszcza „Boskiej Komedii”, dzieli się ze studentami Monroe College. Laura zrywa ze swym dużo młodszym kochankiem i za wszelką cenę stara się wrócić do męża, który od dłuższego czasu jest dla niej zupełnie obcym człowiekiem. Laura próbuje również dotrzeć do związanej ze starszym chłopakiem córki. Dopiero tragedia Trixie pozwoli jej zbliżyć się do męża i nastoletniej buntowniczki.

Trixie jest przedstawicielką modnego ostatniego (również i u nas) stylu emo, smarkulą przekonaną o beznadziejności życia, nieszczęśliwie zakochaną, po kilku nieudanych próbach samobójczych. Trixie to kuszący swymi wdziękami, nieświadomy wynikających z tego zagrożeń produkt kolorowych pisemek. Jej wina w gwałcie i późniejszych zdarzeniach jest prawie taka sama, jak gwałciciela. W końcu co można powiedzieć o czternastolatce, która ubiera się wyuzdanie, robi dobrze starszym chłopakom oraz nadużywa alkoholu i narkotyków?

Spirala nienawiści, bezsilności, chęci wyrównania krzywd i zaprowadzenia sprawiedliwości doprowadzi do kolosalnej w skutkach tragedii. Dantejskie piekło z trafną definicją nieskończonego cierpienia za wyrządzone grzechy w zupełności się tutaj sprawdza.

Jodi Picoult w książce nawiązującej do „Boskiej Komedii” (wystarczy spojrzeć na tytuł dramatycznej historii) ukazuje kryzys współczesnej, niestety nie tylko amerykańskiej rodziny. Przestrzega przed pozostawieniem młodym nastolatkom zbytniej swobody. Scena lubieżnej, seksualnej gierki lolitek budzi wielkie zgorszenie. Trudno pojąć, że czternastoletnie dzieciaki mogą zachowywać się tak nieprzyzwoicie. Nie chcę wyciągać zbyt pochopnych wniosków, ale czyż czasem kultura masowa, stawiająca na piedestale nazbyt wyeksponowane młode ciała, nie jest głównym powodem tak wczesnej inicjacji seksualnej zagubionych nastolatków?

W skali pięciopunktowej „Dziesiąty krąg” zasłużył na trójkę z plusem. Dwa punkty daję za komiksowe wstawki i częste nawiązania do kultowych bohaterów komiksowych oraz odwołania do genialnej „Boskiej Komedii” Dantego. Trzeci za sprawnie zaprezentowany dramat osoby zgwałconej, jej rodziny oraz gwałciciela. Plus natomiast za to, że przebrnąłem przez adresowaną stricte do kobiet pozycję, a momentami nawet dałem się w nią wciągnąć.

Dziesiąty krąg

Autor: Jodi Picoult
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1/2007
Liczba stron: 368
Format: 146 x 225 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7469-445-2
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus