Recenzja książki "Co napawa nas optymizmem, czyli dlaczego jest dobrze a będzie lepiej"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
12 września 2012

John Brockman to wpływowy agent literacki zajmujący się literaturą popularnonaukową. Posiada kontakty i znajomości wśród większości najbardziej znamienitych, cenionych i rozpoznawalnych współczesnych naukowców. Angażując się osobiście w promocję i popularyzację nauki wśród czytelników niebędących specjalistami, Brockman wpadł na pomysł stworzenia nietuzinkowej serii publikacji.

"Co napawa nas optymizmem, czyli dlaczego jest dobrze a będzie lepiej" jest książką o dziwnej, zaskakującej formie, do której trzeba się przyzwyczaić. Opiera się ona na pytaniu, które w skrócie zawarte jest w tytule. Pytanie to zostało postawione około stu pięćdziesięciu przedstawicielom nowoczesnej nauki, a ich odpowiedzi zajęły ponad 350 stron. W praktyce są one długości od pół do czterech stron, więc zwykle autorzy nie rozwodzą się nad swoimi odpowiedziami, wskazując celnie na te zagadnienia współczesnej nauki, które uważają za najbardziej obiecujące, uzasadniając to pokrótce. Pierwsze wrażenie tej nietypowej formy nie jest zbyt optymistyczne. Z czasem jednak czytelnik przekonuje się do niej, dając się ponieść galopującej narracji.
 
Nauka sama w sobie jest optymistyczna. Zakłada, że jest coś dobrego w poznaniu, że warto poznawać i wiedzieć więcej. Wiedza, codziennie dziś poszerzana, dotyczy albo rzeczy dobrych, albo – częściej – mogących dobro wywołać. Współczesne odkrycia dają nam nadzieję na lepsze jutro i często trudno wskazać te, które napawają największym optymizmem.

W oderwaniu od tego media bombardują nas złymi informacjami. Wiadomości przepełnione są katastrofami i wizjami bliskiej zagłady, zaciemniając i przekłamując faktyczny obraz współczesności, w której na człowieka czyha relatywnie mało zagrożeń i niebezpieczeństw. "Co napawa nas optymizmem" pokazuje, że nie warto się bać ani dziś, ani (o) jutro.

Książka pod redakcją Brockmana zawiera wypowiedzi naukowców z różnych dziedzin. Znajdziemy w niej zapewnienia współczesnych fizyków, chemików czy biotechnologów o tym, że odkrycia na ich polach poprawią naszą egzystencję już w niedalekiej przyszłości. Przeczytamy także zdania socjologów, psychologów i kulturoznawców, którzy pokażą nam, że już teraz jest nieźle, a będzie jeszcze lepiej. "Co napawa nas optymizmem" to lekka, ale pouczająca, a, co najważniejsze, optymistyczna lektura dla każdego.

Co napawa nas optymizmem, czyli dlaczego jest dobrze a będzie lepiej

Redakcja: John Brockman
Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Wydawnictwo: Smak słowa
Wydanie polskie: 3/2009
Tytuł oryginalny: What are you optymistic about?
Seria wydawnicza: Świat W Oczach Wybitnych Myślicieli
Liczba stron: 376
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788392589761
Wydanie: I
Cena z okładki: 44 zł


blog comments powered by Disqus