Niebezpieczne idee we współczesnej nauce

okładka
Redakcja: John Brockman
Tłumaczenie: Agnieszka Nowak

Każda epoka ma swoje niebezpieczne idee. Przez tysiąclecia religie monoteistyczne starały się tłumić niezliczone herezje, a także niewygodne dla siebie teorie naukowe, takie jak geocentryzm, archeologia biblijna czy teoria ewolucji. Możemy być wdzięczni losowi za to, że na przestrzeni wieków zmieniły się metody karania odstępców - miejsce tortur i okaleczania zajęły potępiające recenzje i odbieranie grantów naukowych.

Steven Pinker (fragment Przedmowy)

Odpowiedzi na doroczne pytanie Johna Brockmana dla "Edge" składają się na tom, którego spis treści sam w sobie wart jest przeczytania. Oto grupa autorów, którzy mają coś do powiedzenia i mogą się poszczycić wybitnymi dokonaniami, nadającymi ich wypowiedziom dodatkową wartość. Wszystkim zostaje zadane to samo, pozornie proste pytanie, w tym wypadku: "Jaka jest twoja niebezpieczna idea?" Jakich odpowiedzi udzielą myśliciele z kręgu "Edge"? Jakie zaskakujące znaczenia odkryją w tym pytaniu? Idee niebezpieczne dla kogo? Lub dla czego?

Richard Dawkins (fragment Posłowia)

John Brockman jest najbardziej wpływowym agentem literackim na świecie, a przy tym twórcą intelektualnego salonu "Edge" w Internecie, w którym najwybitniejsi naukowcy wymieniają się przemyśleniami. Richard Dawkins powiedział o nim: John Brockman dysponuje najbardziej pożądaną książką adresową w anglojęzycznym świecie nauki i używa jej, żeby promować naukę i literaturę naukową w sposób tak doskonały, jak nikt inny.

Wydawnictwo: Smak słowa
Wydanie polskie: 6/2008
Tytuł oryginalny: What is your dangerous idea
Seria wydawnicza: Świat W Oczach Wybitnych Myślicieli
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788392589730
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł


blog comments powered by Disqus