Recenzja książki "Niebezpieczne idee we współczesnej nauce"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Patrycja Ziemińska
18 sierpnia 2012

Nauka pełna jest niepotwierdzonych lub mało wiarygodnych teorii, których autorzy, nie mając dla swych tez żadnego sensownego podparcia (na przykład wyników długofalowych badań), biją  na alarm. Kiedyś za głoszenie podobnych rewelacji można było trafić do sali tortur lub nawet na stos. Obecnie zaś hipotezy poddawane są pod osąd naukowców.
Jakie niezwykłe tezy zawarto w recenzowanej pozycji?

Spis treści jest imponujący, jednak wszystkie zawarte w książce tezy to krótkie komentarze na temat mniej lub bardziej znanych zjawisk. Najbardziej oczywistym z poruszanych (i to dwukrotnie) problemów jest tutaj globalne ocieplenie, jednak nie brakuje też poglądów obecnych od bardzo dawna, przykładowo dotyczących istnienia Boga czy sensu religii. Pojawią się też nowsze zagadnienia, jak mechanizmy rządzące ludzką psychiką bądź spojrzenie na Internet jako "uczący" się twór.

Odbiór recenzowanej pozycji jest bardzo subiektywny - wszystko zależy od indywidualnej wiedzy, zainteresowań i przekonań. Zagadnienia w "Niebezpiecznych ideach..." zostały zebrane i sformułowane w specyficzny sposób, dzięki któremu nie można jednoznacznie określić, czy autor ma całkowitą rację, czy też zasługuje raczej na miano współczesnego heretyka, którego głównym celem jest sianie zamętu. Identyczna wybiórczość tyczy się także argumentów, jakich używają naukowcy - jedni próbują przekonać czytelnika z większym zaangażowaniem, inni sprawiają zaś wrażenie, że sami nie są pewni słów, pod którymi podpisują się własnym imieniem i nazwiskiem.

"Niebezpieczne idee..." to pozycja interesująca - w jednej książce zebrane zostały ciekawe zagadnienia, które dają czytelnikowi pojęcie o istnieniu takowych problemów, bez względu na to, czy nie zgadza się on z autorem, czy bez protestów przyjmuje tezy i podpierające je (lub zaprzeczające im) argumenty. Mnogość idei jest kolejnym plusem, chociaż czasami można zauważyć, że poszczególne hipotezy zostały przez autorów potraktowane dość po macoszemu i przedstawione ogólnikowo, bez zagłębiania się w temat. Niemniej "Niebezpieczne idee..." to pozycja ciekawa, szczególnie dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o naukowych problemach.

Niebezpieczne idee we współczesnej nauce

Redakcja: John Brockman
Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Wydawnictwo: Smak słowa
Wydanie polskie: 6/2008
Tytuł oryginalny: What is your dangerous idea
Seria wydawnicza: Świat W Oczach Wybitnych Myślicieli
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788392589730
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 złblog comments powered by Disqus