Recenzja książki "Niebezpieczne idee we współczesnej nauce"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
13 września 2012

W trzeciej książce pod redakcją Johna Brockmana, jaka ukazała się nakładem wydawnictwa Smak Słowa, ten wpływowy agent literatury popularnonaukowej zadaje swym znajomym naukowcom pytanie na temat niebezpiecznych idei, do których prowadzi współczesna nauka.

Podobnie, jak w poprzednich książkach Brockmana, odpowiedzi udziela grono ponad 100 wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin i dyscyplin świata nauki. Tym razem jednak pytanie "Jaka jest twoja niebezpieczna idea?" wydaje się bardziej wieloznaczne. Trzeba bowiem zdefiniować "niebezpieczeństwo". Do czego się odnosi? Komu (lub czemu) zagrażać ma współczesna nauka?

Odpowiedzi ukazują całą gamę możliwości. Część z nich dotyczy samej istoty człowieczeństwa, tego, co znaczy być człowiekiem i czy to w ogóle coś znaczy. Dalej: jak niebezpieczne są różnice (między ludźmi, rasami) i jak zarazem niebezpieczny może być ich brak (między ludźmi a zwierzętami). Czy zagraża nam kosmiczna samotność, unikalność czy może przeciwnie: kosmiczne katastrofy lub agresja pozaziemskich cywilizacji? Inni badacze i analitycy współczesnej nauki mają bardziej "przyziemne" obawy, wskazując na czyhający na nas kryzys ekologiczny lub zgubny wpływ techniki na przemiany społeczne.

Książka ta stwarza wrażenie ciągłego zagrożenia, w jakie wikła nas nauka. Zagrożenia wielowymiarowego, dotyczącego zarówno rozumienia naszej egzystencji, statusu człowieczeństwa, jak i niebezpieczeństw makro- i mikrokosmicznych. Niektórym z nich jesteśmy sami winni, inne pojawiają się niezależnie od nas.

Choć wypowiedzi naukowców są krótkie, liczą od połowy strony do trzech, to tak szybkie przechodzenie pomiędzy problemami wywołuje wrażenie przytłoczenia - nie wiedzą, lecz fatalnością tej wiedzy. Polecam lekturę tej książki tylko w zestawieniu z inną pozycją pod redakcją Brockmana: "Co napawa nas optymizmem", dzięki temu obraz współczesnej nauki pozostanie zrównoważony, a czytelnik będzie mógł zasnąć.
 

Niebezpieczne idee we współczesnej nauce

Redakcja: John Brockman
Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Wydawnictwo: Smak słowa
Wydanie polskie: 6/2008
Tytuł oryginalny: What is your dangerous idea
Seria wydawnicza: Świat W Oczach Wybitnych Myślicieli
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788392589730
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł


blog comments powered by Disqus