Recenzja książki "W co wierzymy, choć nie potrafimy tego dowieść"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
23 września 2012

Wpływowy agent literacki specjalizujący się w literaturze popularnonaukowej, John Brockman, stworzył kiedyś forum służące wymianie myśli między naukowcami chcącymi wyrażać swoje wyniki badań, odkrycia i teorie w sposób zrozumiały dla czytelników spoza akademickich kręgów. Następnie poszedł za ciosem, i korzystając ze zgromadzonych w ten sposób kontaktów, zainicjował szeroko zakrojoną akcję, w ramach której zadaje pytania, zupełnie podstawowe i niefachowe, przedstawicielom współczesnej nauki. "W co wierzymy, choć nie potrafimy tego dowieść" to publikacja zbierająca odpowiedzi na jedno z takich pytań.

Odpowiedzi jest ponad setka i mieszczą się na około dwustu stronach, co w prostym przeliczeniu daje średnio dwie strony na jedną odpowiedź. Nie są one więc długie, mimo że pytanie skłania do rozbudowanych rozważań. To tajemnica publikacji redagowanych przez Brockmana: dzięki lakonicznym odpowiedziom udaje mu się w ramach jednej książki zamknąć ogromną ilość ujęć, opinii, podejść. Na łamach "W co wierzymy..." wypowiadają się eksperci z bardzo wielu dziedzin – od astrofizyki przez biotechnologię, ale i również humanistyczne pola badań: psychologię, teorię kultury itp.

Wiedza, będąca przedmiotem nauki, stoi w zupełnej opozycji do wiary. Wykluczają się wzajemnie. Jeśli coś wiemy, nie możemy już w to wierzyć. Brockman zadaje więc pytanie: w co wierzą ludzie, dla których wiedza jest główną wartością? Którzy dla poszerzania, zdobywania czy umacniania wiedzy poświęcili całe swoje życie? Czy w ogóle pozostało w nich miejsce na jakąkolwiek wiarę? Okazuje się, że tak. I to całkiem sporo miejsca na wiarę w wiele różnych rzeczy!

Odpowiedzi, jakie otrzymał redaktor książki, rozciągają się od wiary w Boga – bardzo różnie ujmowanego i rozumianego – po wiarę w... człowieka. Choć równie dobrze innym biegunem można by nazwać wiarę w życie pozaziemskie. Wszystkie te "wyznania wiary" prowadzą do wniosku, że nauka nie wyczerpała jeszcze ludzkiej potrzeby wiedzy i nie zastąpiła ludzkiej potrzeby wiary. Być może jest tak (wolno nam wierzyć), że wiara stanowi w pewnym sensie o istocie człowieczeństwa. Wierzymy w coś nie tylko ze względu na przedmiot tych wierzeń, ale na sam akt wierzenia.

"W co wierzymy" to lekka lektura poruszająca poważne tematy. Raz wzięta do rąk, pozostaje w nich do ostatniej strony. Szczerze polecam.

W co wierzymy, choć nie potrafimy tego dowieść

Redakcja: John Brockman
Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Wydawnictwo: Smak słowa
Wydanie polskie: 12/2008
Tytuł oryginalny: What we believe but cannot prove
Seria wydawnicza: Świat W Oczach Wybitnych Myślicieli
Liczba stron: 224
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788392589754
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł


blog comments powered by Disqus