Recenzja książki "Niezwykłe historie papieży"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Patrycja Ziemińska
22 sierpnia 2012

Papieży w dziejach Kościoła było wielu. Sęk w tym, że znanych, chociażby z imienia, jest już tylko kilku, najwyżej kilkunastu. Trudno się dziwić - historia szybko zapomina o ludziach, którzy nie zapisali się złotymi głoskami w kronice dziejów. Łatwo się też domyślić, że rzadko kiedy najwyżsi urzędnicy kościelni byli wzorem cnót - bardzo długo urząd papieża był czysto polityczny, nie zaś religijny. "Posada" ta była o tyle istotna, że w średniowieczu papież dysponował praktycznie władzą absolutną.

"Niezwykłe historie papieży" to jednak nie zebrane w całość życiorysy poszczególnych zwierzchników Kościoła Katolickiego, co raczej wybiórcze ich przybliżenie, a także przedstawienie kilku ważniejszych epizodów w historii Kościoła. Bardziej pasowałby więc tytuł "Niezwykła historia Kościoła".

Autor zaczyna od życiorysu świętego Piotra, pierwszego papieża w dziejach, oraz jego wpływu na Kościół. Kolejne rozdziały w podobny sposób przybliżają inne ważne persony obejmujące tę funkcję - co ciekawe, są to papieże, o których zwykły zjadacz chleba zapewne nie miał nawet w życiu okazji słyszeć (Wigiliusz, Mikołaj I czy Innocenty III to pierwsze lepsze przykłady), mimo ich niewątpliwego udziału w historii i tworzeniu (choć nie każdy z nich przyczynił się do zmian w dobrym kierunku) religii katolickiej.

Autorowi nie można odmówić zarówno znajomości tematu, jak i wyczerpującego, dokładnego opracowania każdego rozdziału - praktycznie każda kwestia jest tutaj przedstawiona od A do Z, podczas lektury Norwich udziela dokładnej odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie mogą najść czytelnika. Lekturę ułatwia także jasno sprecyzowany podział chronologiczny rozdziałów, wraz z rozpisaniem lat, których dotyczą opisane wydarzenia.

Łatwość, z jaką John Julius Norwich poradził sobie z uporządkowaniem ogromnego i złożonego tematu, jest godna podziwu. Opracowanie dwóch tysięcy lat historii przyszło mu bez najmniejszego problemu - zdołał on osiągnąć złoty środek między dokładnością opracowania a ilością materiału. Norwich nie stanął także po żadnej ze stron i opisał wszystko z obiektywnego punktu widzenia, przedstawiając fakty takimi, jakimi są. Nie starał się upiększyć żadnego z papieży, lecz przedstawił ich tak, jak zapamiętała ich historia - polityków, intrygantów czy świętych.

Obiektywny sposób patrzenia na opracowywane tematy sprawił, że do czynienia mamy z rzetelnym, pokaźnym opracowaniem na temat, który w obecnych czasach leży raczej odłogiem, a ludzie koncentrują się najwyżej na kilku urzędujących papieżach wstecz, zapominając o przeszłości związanej z funkcjonowaniem tego urzędu. Recenzowana pozycja z pewnością jest dobrym wyborem dla osób interesujących się tą tematyką.

Niezwykłe historie papieży

Autor: John Julius Norwich
Wydawnictwo: Bellona
Wydanie polskie: 3/2012
Liczba stron: 528
Format: 170 x 240 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788311122130
Wydanie: I
Cena z okładki: 69,00 złblog comments powered by Disqus