John Gardner

Ur.: 20 listopada 1926 , Northumbria, Wielka Brytania
Zm.: 3 sierpnia 2007

Twórca powieści szpiegowskich o przygodach Boysie Oakesa, którego przygodami debiutował w 1964 roku. Wśród wymyślonych przez niego literackich bohaterów są także Derek Torry, Herbie Kruger oraz rodzina Railton. Zarówno Oakes jak i Torry doczekali się kinowych adaptacji. Powieść The Liquidator w 1965 roku przeniósł Jack Cardif, który rolę Oakesa powierzył Rodowi Taylorowi. Postać Torry'ego na ekranie zinterpretował Charles Bronson w filmie The Stone Killer Michaela Wintera wg powieści A Complete State of Death.

W latach 70. John Garnder opublikował dwie powieści, których bohaterem uczynił, znanego z kart historii o Sherlocku Holmesie, profesora Moriarty. W 1981 roku zaproponowano mu pisanie literackich kontynuacji przygód Jamesa Bonda. W sumie, w latach 1982-96, powstało 16 powieści o przygodach słynnego Agenta 007 (po wycofaniu się Gardnera w 1987 roku pałeczkę przejął Raymond Benson).

Przez całą drugą połowę lat 90. Gardner toczył batalię z rakiem, co spowodowało, iż na kilka lat całkowicie zrezygnował z pisania. Powrócił w 2001 roku powieścią Day of Absolution, a rok później ukazała się pierwsza, z pięciu, osadzonych w latach 30. XX wieku powieści o przygodach policyjnej detektyw Suzie Mountford.

Zmarł z powodu niewydolności serca w swoim domu w Basingstoke.

Strona oficjalna:
www.john-gardner.com
blog comments powered by Disqus