Dziwniejsze brzegi. Eseje literackie 1986–1999

okładka
Autor: John Maxwell Coetzee
Tłumaczenie: Anna Skucińska

Pierwszy w Polsce zbiór esejów noblisty.

J.M. Coetzee, jeden z najważniejszych współczesnych prozaików, noblista i dwukrotny zdobywca Nagrody Bookera, jest także wykładowcą na University of Cape Town i twórcą esejów.
W dwudziestu sześciu zebranych w tym tomie tekstach przybliża sylwetki i dzieła ważnych postaci literatury światowej. Krytycznie analizuje twórczość takich pisarzy, jak: Doris Lessing, Salman Rushdie, Josif Brodski, Amos Oz, Nadine Gordimer, Nadżib Mahfuz, Robert Musil czy Iwan Turgieniew. W swoich precyzyjnych, wyważonych szkicach Coetzee podnosi zagadnienia wpływu biografii i kontekstu historycznego na twórczość, porusza problemy kolonializmu i rozważa kwestie przekładu współczesnych klasyków, jak Kafka i Borges.

Dziwniejsze brzegi to pierwszy wydany w Polsce zbiór esejów Coetzee’ego. Pomieszczone w nim teksty stanowią lekturę obowiązkową dla literaturoznawców i filologów, a także wszystkich wielbicieli dobrej współczesnej literatury.

*  *  *

„Zbiór Dziwniejsze brzegi rzuca światło na intelektualną podróż przez świat najbardziej wpływowych i znaczących pisarzy dnia dzisiejszego”.

James Shapiro, „The New York Times Books Review”

Wydawnictwo: Znak
Wydanie polskie: 2/2008
Format: 135x205 mm
ISBN-13: 978-83-240-0929-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 37 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus