Recenzja książki "Niedobry królewicz Karolek"

Autor: Mirosław Skrzydło
22 września 2008

John Moore zmierza komiczną drogą, wyznaczoną przez świetnego, brytyjskiego bajarza, Terry’ego Pratchetta. Jego, druga z wydanych w naszym kraju książek – „Niedobry Królewicz Karolek”, to błyskotliwa, zabawna i wciągająca opowieść o nowym królu Dalii, który robi wszystko, by zostać wrogiem publicznym numer jeden wśród swych podwładnych.

Autor „Heroizmu dla początkujących” (debiutancka książka Johna Moore’a) zabiera nas w podróż pełną dworskich intryg, władzy oraz miłości. Mamy tutaj do czynienia z tajemniczą bronią zagłady, poszukiwaną przez głównych bohaterów tejże urokliwej powieści. Poza tym dostajemy magów, rozkapryszoną księżniczkę, zagrażającą Dalczykom klęskę żywiołową, a w epizodycznej rólce także ducha zmarłego króla. Jego rozmowa z Karolkiem jest na swój sposób zabawna, a zarazem wzruszająca.
 
Tytułowy królewicz to zadziorny młodzieniec, który nie spocznie przed niczym, by spełnić wolę swych wyrodnych stryjków. Ci dwaj „mili” panowie wpierw doprowadzili do śmierci ojca Karolka, a następnie wybrali jego samego na następcę tronu. Sądzili, że w ten sposób zdołają zrealizować swe marzenie – połączyć Dalię z sąsiednim królestwem oraz przejąć pełnię władzy. Na szczęście ich plan został pokrzyżowany, przez…No właśnie przez kogo? Nie zdradzę tej tajemnicy, by nie zepsuć Wam całej przyjemności z czytania.

John Moore w „Niedobrym Królewiczu Karolku”, udowodnił, że jest pisarzem z górnej półki, potrafiącym stworzyć ciekawe postaci, interesującą fabułę i wpleść w nią trafne, przekonujące morały. Może nie jest tak bardzo cyniczny w swych wywodach, a język przez niego używany nie jest tak błyskotliwy, jak u Pratchetta, ale to na pewno pisarz warty zainteresowania czytelnika.

Perypetie młodego następcy tronu, to pozycja godna uwagi. Rodzaj inteligentnej farsy, wyśmiewającej żądnych władzy tyranów, pokazującej jak w szybki sposób można wszystkich do siebie zrazić. Zatem coś w sam raz dla włodarzy nie tylko naszego państwa.

Życzę miłej lektury. I nie dajcie się zwieść pozorom. Karolek to w rzeczywistości bardzo miły młodzieniec, tyleż nieokrzesany i bezczelny, co mądry i spostrzegawczy. Mam wielką nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mógł przeżyć jego kolejne przygody. Czekam na ciąg dalszy, panie Moore!

Niedobry Królewicz Karolek

Autor: John Moore
Wydawnictwo: Red Horse
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 10/2007
Tytuł oryginalny: Bad Prince Charlie
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 312
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-60504-14-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 6,99 zł


blog comments powered by Disqus