Druga krucjata

okładka
Autor: Jonathan Phillips
Tłumaczenie: Norbert Radomski

Nowe spojrzenie na genezę i przebieg drugiej krucjaty.

Druga wyprawa krzyżowa (1145-1149), nader rzadko brana na warsztat historyka, była niezwykle śmiałą próbą rozprawienia się z niewiernymi aż na trzech frontach. Hufce krzyżowców, zachęcane przez papieża Eugeniusza III oraz Bernarda z Clairvaux, zamierzały pokonać muzułmanów w Ziemi Świętej i na Półwyspie Iberyjskim, a także pogan w północno-wschodniej Europie. Jednak - ku zaskoczeniu i przerażeniu społeczeństwa wychowanego na triumfalnych wspomnieniach pierwszej krucjaty - jedynie w Iberii odniosły one pewien sukces.

Historyk Jonathan Phillips, wykorzystując w pełnym zakresie zarówno źródła podstawowe, historyczne i literackie, jak i wiele dyskusji  badaczy tematu, rzuca nowe światło na genezę i przebieg drugiej krucjaty, jej radykalne cele i bezprecedensowe ambicje. Autor oferuje pierwsze od ponad stu lat, rzetelne opracowanie tej traktowanej po macoszemu wyprawy, która  - choć nie zrealizowała wytkniętych celów - wywarła głęboki wpływ na historię Europy i wschodniej części regionu śródziemnomorskiego.

* * *

Znakomita książka [...] prezentuje nowoczesną syntezę tematu w świetle obecnego stanu badań nad historią krucjat.

prof. Malcolm Barber, Reading University

Jednym z osiągnięć tej wnikliwej pracy jest to, że poznając nieistniejący już świat, głębiej zastanawiamy się nad naszym własnym.

"The Guardian"

* * *

Jonathan Phillips jest wykładowcą historii wypraw krzyżowych na University of London. Ma na swoim koncie wiele publikacji, m.in. The Crusades, 1095-1197 oraz The Fourth Crusade and the Sack of Constantinople, a także artykuły w "BBC History Magazine" i "History Today".

Wydawnictwo: Rebis
Wydanie polskie: 6/2013
Tytuł oryginalny: The Second Crusade
Seria wydawnicza: Historia
Liczba stron: 528
Format: 150 x 225 mm
Oprawa: twarda + obwoluta
ISBN-13: 9788375108057
Wydanie: I
Cena z okładki: 54,90 zł


blog comments powered by Disqus