Joseph Delany "Kroniki Wardstone #1. Zemsta czarownicy" - recenzja książki


Prawie jak Geralt

Co bardziej doświadczeni czytelnicy z przerażeniem spoglądają na powieściowe serie, które liczą sobie najmniej kilkanaście części. Praktycznie w każdym przypadku autor najdalej po trzecim tomie zaczyna odcinanie kuponów (czego podręcznikowym przykładem jest cykl Xanth Piersa Anthony’ego). Jednak jednym z wyjątków od reguły jest Joseph Delaney, autor Kronik Wardstone. Zemsta czarownicy to pierwsza powieść otwierająca trzynastotomową sagę (w pierwszym wydaniu w Polsce widzieliśmy już 12 tomów).

Thomas Ward to siódmy syn siódmego syna, co sprawia, że w jego domu wcale się nie przelewa. Jego starsi bracia już dawno znaleźli zajęcie, jemu zaś, z racji wspomnianej wyżej cechy, pisany jest zawód dość niezwykły: zostanie stracharzem, człowiekiem walczącym z ciemnością i potworami. Wydawałoby się, że zanim samodzielnie stawi czoła złu, czeka go długa droga i nauka. Nic bardziej mylnego, bo przez własną nieuwagę bardzo szybko sprowadzi na siebie nieliche kłopoty.

Kroniki Wardstone to ciekawy przykład dualności – z jednej strony świat wykreowany przez Delaneya ma sporo iście "bajkowych” cech: magiczne istoty, wiedźmy, duchy, lecz z drugiej strony zostały one stworzone w taki sposób, że czytelnik nie odczuwa bardzo dużego wpływu tej fantastyczności na świat powieści. Stracharz to nie wiedźmin Geralt, który zabija potwory na zlecenie, raczej mistrz, który ma za zadanie utrzymać maszkary jak najdalej od ludzkich siedzib. Taki "dobry duch”, któremu mieszkańcy zawdzięczają spokój.

Interesująco prezentuje się granica przebiegająca między dwoma najważniejszymi bohaterami – Thomasem Wardem i Stracharzem, jego nauczycielem. Thomas to typowy nastolatek – szybciej robi niż myśli, co skutkuje wpakowaniem się w nie lada kłopoty przez chwilowy brak jasności umysłu. Ten schemat jest zresztą widoczny bardzo dobrze w finale powieści, gdy mentor dowiaduje się o warunkach, jakie zaoferował jego uczeń pewnej istocie w zamian za pomoc. Sam Stracharz to natomiast postać bardzo tajemnicza – jest on małomówny, znikający bez słowa na całe dnie i do bólu opanowany.

Zaskakująco przedstawia się natomiast to, co autor zaprezentował szczególnie młodszym czytelnikom – bezpardonowość w kreowaniu złych postaci. Prawdopodobnie jest to oparte na dość prostym zabiegu – Stracharze, jako walczący z siłami ciemności, wcale nie są bardziej sprawni od zwykłych ludzi: dysponują jedynie kilkoma umiejętnościami, które pomagają im w rozpoznaniu zagrożenia, ale w żaden sposób nie ułatwiają bezpośredniej walki. Tym samym nie ma co oczekiwać, że, na ten przykład, czarownice będą przebierać w środkach – trup ściele się w Zemście czarownicy całkiem gęsto, a przez dialogi co i rusz przewijają opowieści o tajemniczych morderstwach czy zniknięciach, w tym nawet dzieci. Co więcej, w kilku scenach pojawia się wręcz sugestia, co mogło stać się z zaginionymi, i nie jest to perspektywa wesoła.

Chociaż Zemsta czarownicy nie jest zbyt długą książką, to stanowi nad wyraz udane rozpoczęcie wielotomowej sagi o przygodach Thomasa Warda, siódmego syna siódmego syna. Delaney zdołał wykreować intrygujący świat na podobieństwo średniowiecznej Anglii, gdzie zło może nie jest namacalne, ale z całą pewnością czyha na niczego nieświadomych ludzi, a sami Stracharze muszą z nim walczyć. Krótko mówiąc, jeśli ktoś szuka alternatywy dla losów Geralta, który tego typu sprawy załatwiał mieczem, a nie głową, to cała saga powinna zdecydowanie przypaść mu do gustu.

Kroniki Wardstone #1 - Zemsta czarownicy (wyd. II)

Autor: Joseph Delaney
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1/2015
Tytuł oryginalny: The Spook's Apprentice
Rok wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 200
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788376863184
Wydanie: II
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus