Długi wrześniowy weekend

okładka
Autor: Joyce Maynard

Joyce Maynard - autorka bestsellerowych wspomnień i powieści z list "New York Times'a" - stworzyła niebanalną historię trzynastoletniego chłopca i jego matki, których życie radykalnie się zmienia wraz z pojawieniem się w nim tajemniczego mężczyzny.

Powieść trafiła do księgarń w sierpniu 2009 r i od razu zajęła czołowe miejsca na listach bestsellerów wiodących czasopism amerykańskich. Prawa do przekładu kupiło kilkanaście krajów.

Labor Day (tytuł oryginalny) zdobywa w USA znakomite recenzje i w dalszym ciągu znajduje się na liście bestsellerów NYT. Znany hollywoodzki reżyser - Jason Reitman, nominowany do Oskara za film W chmurach - rozpoczął prace nad filmową wersją książki Joyce Maynard.

Akcja powieści rozpoczyna się w weekend poprzedzający Święto Pracy, które w USA wypada w pierwszy poniedziałek września. Właśnie wtedy, w lokalnym centrum handlowym, do którego 13-letni Henry wybrał się wraz z matką, zakrwawiony mężczyzna o imieniu Frank zaczepia chłopca, prosząc o pomoc. Matka Henry'ego zabiera mężczyznę do domu i zaraz potem dowiaduje się, że Frank jest zbiegłym skazańcem, człowiekiem oskarżonym o morderstwa, których jakoby nie popełnił.

Od tej chwili między tą trójką zawiązuje się szczególna więź. Opuszczona przez męża i rozczarowana życiem Adele znajduje we Franku mężczyznę, który nauczy ją miłości; jej wrażliwy i nieco wyobcowany syn - człowieka, który na krótko zastąpi mu ojca, a przy okazji nauczy go, jak rzucać piłkę baseballową, jak upiec idealne ciasto brzoskwiniowe i jak okazywać uczucia. Obecność mężczyzny, który trzyma Adele i Henry'ego jako zakładników w ich własnym domu, na zawsze odmieni życie całej trójki.

Joyce Maynard - była reporterką "New York Timesa", dziennikarką w kilku czasopismach, komentatorem radiowym. Napisała pięć powieści, w tym To Die For - sfilmowaną w 1995 r, z Nicole Kidman w roli głównej - oraz cztery książki niebeletrystyczne.

Książka At Home in the World - wspomnienia o jej związku z pisarzem J.D. Salingerem - trafiła na kilka list bestsellerów i została przetłumaczona na 9 języków.

Głosy z prasy zagranicznej:

"Maynard dokładnie wie, które sznurki pociągnąć, aby poruszyć serca czytelników"

Kirkus Review

"Joyce Maynard jest w najwyższej formie. Wybór na narratora nastoletniego chłopca oraz elokwentny sposób przekazania tego, jak samotność może związać ze sobą ludzi, sprawia że Labor Day jest powieścią, której nie możesz przegapić."

Jodi Picoult, autorka bestsellerowych powieści z list New York Times'a.

"Opowieść o dorastaniu przedstawiona przez Maynard w pomysłowy sposób ukazuje niepokój i chaos właściwy dla okresu dojrzewania, a dodatek w postaci elementu zagrożenia czynią tę nasyconą emocjonalnie podróż jeszcze bardziej poruszającą."

Booklist

"Ta historia dorastania jest delikatna, nieprzewidywalna i opowiedziana w prosty sposób"

Library Journal

"Proza Maynard jest piękna, a charaktery jej postaci odpowiednio skomplikowane (...) Momentami bolesna opowieść, jednocześnie czarująca i zaskakująco poruszająca".

Publisher Weekly

"Labor Day jest seksownym czytadłem, przejmującą historią opowiedzianą przez uroczo zdezorientowanego młodego bohatera, możliwe, że najlepszego narratora każdej powieści. Joyce Maynard jest w swojej najlepszej formie".

Jane Hamilton, autorka A Map of the Word

"Bezbłędnie napisana historia, która przeszyje twoje serce i wypełni duszę. Znajdź miejsce w swoim terminarzu, bo kiedy raz zaczniesz czytać Labor Day nie odłożysz go aż do końca."

Linda Ellingsworth, Nothshire Bookstore. Manchester Center

"Wow. Czuję jakbym przeczytał właśnie jedną z książek roku. Labor Day Joyce Maynard jest po prostu wspaniała".

Joe Eichman, Tattered Cover Book Store, Denver

"Miła, szybka lektura, która sprawi, że poczujesz się dobrze"

Minneapolis Star Tribune

"W tej opowieści o miłości, zdradzie i wybaczeniu Maynard osiągnęła swoją szczytową formę"

Associated Press

,,Maynard stworzyła paletę postaci, które wkradną się w twoje serce i zagrzeją je w chwili załamania"

St. Petersburg Times

"To jest świadectwo umiejętności Maynard, która z tej złowieszczej intrygi czyni przekonującą i chwytającą za serce opowieść o dojrzewaniu"

Washington Post

"Maynard pokazuje psychikę dojrzewającego chłopca, który zmaga się ze swą własną tożsamością i tajemniczością seksu"

Salt Lake City Tribune

"Labor Day jest mądrą, chwytającą za serce powieścią, która subtelnie i z wdziękiem objaśnia proste prawdy, które czasem kalają piękno życia rodzinnego, oraz tajemnice ludzkiego serca".

BookReporter

"Podczas gdy Labor Day ma dużo z romansu, jest w istocie opowieścią o bardziej skomplikowanej naturze miłości: zazdrości, zdradzie i ryzyku, które chcemy w zamian podjąć"

New York Post

"Maynard oferuje świeże spojrzenie na to, co stanowi istotę rodziny"

USA Today

Wydawnictwo: Videograf II
Miejsce wydania: Chorzów
Wydanie polskie: 9/2010
Tytuł oryginalny: Labor Day
Liczba stron: 272
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788371838378
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,90 zł


blog comments powered by Disqus