W poszukiwaniu jednorożca

okładka
Autor: Juan Eslava Galán

Przedstawiona na kartach historia, choć zmyślona, zachowuje wszelkie pozory prawdopodobieństwa. Młody hiszpański rycerz, Juan de Olid, którego życie wypełniały walki pograniczne z Arabami, zostaje wezwany na dwór króla Henryka IV. Monarcha cierpi na bezpłodność i zdaniem medyków jedyną pomocą może być róg jednorożca. Juan de Olid dostaje misję wyruszenia w głąb Afryki na czele niewielkiego oddziału kuszników w celu zdobycia leku na przypadłość króla.

Ówczesna wiedza geograficzna była mizerna, świat kończył się na Saharze. Juan wkracza więc na ziemie zupełnie nieznane, cierpiąc niezliczone trudy, by dotrzeć na południe Afryki, w rejon Mozambiku.

Książkę czyta się jak powieść awanturniczą, a realność opisów i sposób narracji wręcz powalają, traktujemy niewiarygodne przygody jak dokument. Dokument ilustrujący, jak w czasie dwudziestoletniej wyprawy Juana, zmienił się świat wokół niego.

Książkę nagrodzono prestiżową Premio Planeta (hiszpańskim odpowiednikiem polskiej nagrody NIKE) i przełożono na wiele języków.

Wydawnictwo: Solaris
Miejsce wydania: Olsztyn
Wydanie polskie: 9/2005
Liczba stron: 240
Oprawa: miękka
ISBN: 83-89951-28-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 31,90 zł


blog comments powered by Disqus