Akwaforta

okładka
Autor: K. J. Bishop
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski

W mieście akwaforty sztuka przenika do życia, a sny i jawa mieszają się ze sobą. Wkrótce rozkwitną tam wspaniałe, przerażające cuda...
Uciekając przed duchami przeszłości, lekarka i ścigany przestępca opuszczają zniszczony Kraj Miedzi i docierają do miasta Ashamoil. Gdy jednak spróbują zbudować tam dla siebie nowe życie na gruzach starego, przekonają się, że duchy przeszłości są również duchami przyszłości.
Ten niepokojąco dekadencki debiut powinien przypaść do gustu miłośnikom ambitnej dark fantasy.

Jacek Dukaj tak zachwyca się powieścią - "Akwaforta zwyciężyła mnie stylem, klimatem i nienachalną, nieefekciarską pomysłowością, bardziej jednak niż w scenografii, przejawiającą się w zapętleniach fabularnych, układankach symboli, filozoficznych rebusach. K. J. Bishop nie zaciska na fabule i postaciach żadnego schematu przewidywalnej intrygi. Opowieść płynie w leniwym, meandrycznym nurcie zdarzeń niekoniecznych, po równo możliwych i niemożliwych, właściwym dla porannego snu lub życia wspominanego na łożu śmierci, że dopiero gdy spojrzymy wstecz, objawi nam się tu wzór kodujący jakiś sens, a w istocie wiele różnych sensów, spośród których sami musimy dokonać wyboru. Pojawiają się nawiązania do rozmaitych tradycji literackich (...). Myślę sobie, że gdyby Julio Cortazar wychował się na urban fantasy, zaczynałby pewnie od czegoś podobnego."

K.J. Bishop jest australijską pisarką i malarką, mieszkającą w Tajlandii. Jej literacki debiut Akwaforta zyskał spore uznanie zarówno krytyków i czytelników i nominację do prestiżowej nagrody World Fantasy Award 2004 w kategorii Powieść.

Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2008
Tytuł oryginalny: The Etched City
Rok wydania oryginału: 2004
Seria wydawnicza: Uczta Wyobraźni
Liczba stron: 328
Format: 135x205 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN-13: 978-83-7480-086-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 35 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus