Merle #1 - Merle i Królowa Laguny (twarda oprawa)

patronat gildii
okładka
Autor: Kai Meyer

Pierwsza część trylogii, która przyniosła autorowi tytuł najpopularniejszego w Niemczech pisarza dla dzieci i młodzieży.

Merle i Królowa Laguny - to pełna magii powieść, której akcja toczy się w XIV-wiecznej Wenecji. Jej bohaterką jest osierocona dziewczynka imieniem Merle, która podejmuje się pełnej przygód misji, by ocalić ukochane miasto przed wojskami egipskimi. Baśniowa sceneria, zaskakujące zwroty akcji, mistrzowskie stopniowanie napięcia, niebanalna fabuła i pomysłowość w konstruowaniu wątków i postaci sprawiają, że trylogia Meyera jest odbierana równie entuzjastycznie jak seria o Harrym Potterze.

Uznawany za mistrza magicznego realizmu, Kai Meyer dokonuje w swoich powieściach udanego połączenia wiedzy historycznej, mitów, baśni i humoru. Brawurowa walka między dobrymi a złymi mocami opowiedziana w sposób mistrzowski i nieoczekiwany, pełna detali i barw, tak skutecznie wciąga czytelnika w wir zdarzeń i porywa w podróż po podwodnej Wenecji, że trudno powrócić do rzeczywistości. Niesamowita sceneria tak magicznego miejsca, jakim jest Wenecja, a także pasjonująca fabuła, w której pojawia się zdrada, pościg, czary w ciemnych uliczkach i kanałach miasta, od pierwszej strony powieści porywa czytelnika, bez względu na jego wiek. Zdaniem większości czytelników - to powieść, której nie można odłożyć i po której z niecierpliwością czeka się na kolejny tom.

Krótkie streszczenie:

Czternastoletnia Merle żyje w Wenecji, w której nie zaginęła sztuka tajemna. Jej świat jest pełen magii. Szkoli się w warsztacie czarnoksiężnika Arcimboldo, wytwórcy czarodziejskich luster. Przybyła tam z przyjaciółką, niewidomą Junipą, z sierocińca. Uczniowie warsztatu cudownych zwierciadeł i warsztatu tkackiego rywalizują ze sobą i toczą walki, podobnie jak ich mistrzowie Arcimboldo i Umberto.
Lagunę wenecką przed obcą przemocą chroni cudowna siła, nazywana królową laguny. Wenecja jest od trzydziestu lat oblegana przez wojska egipskie, jednak królowa laguny uniemożliwia wkroczenie wrogów do miasta.
Siły zła nieustannie czyhają na fantastyczną istotę i w labiryncie ciemnych uliczek i kanałów wybucha pełna przygód wojna. Syreny i latające lwy, złodzieje, wytwórcy czarodziejskich luster, wszyscy chcą dotrzeć do królowej laguny.
Pewnego dnia Merle zauważa, że egipskiemu szpiegowi udało się zagarnąć "esencję królowej laguny". Wenecja pozbawiona ochrony swej tajemniczej królowej stoi teraz otworem dla Egipcjan. Merle wraz z przyjacielem Serafinem podstępem przechwytuje karafkę z bezcenną substancją i zręcznie ucieka pościgowi. Rozpoczyna się dla niej walka z czasem i seria przygód, gdyż tylko ona może uratować Wenecję przed faraonem. Dowiaduje się bowiem od królowej laguny, że to jej przypadła w udziale odpowiedzialna rola - została wybrana, żeby ocalić to magiczne miejsce. Musi tylko spełnić pewne warunki - wypić "esencję królowej" i uwolnić latającego i mówiącego lwa...

 

W Internecie opublikowano wypowiedzi młodzieży niemieckiej na temat tej książki. Zdaniem większości czytelników – to powieść, której nie można odłożyć i po której z niecierpliwością czeka się na kolejny tom. Niejednokrotnie oceniają ją wyżej niż Harry`ego Pottera. Twierdzą, że książka ma po prostu magię.

Druga i trzecia część trylogii - Merle i szklane słowo i Merle i kamienne światło – będą się ukazywać w odstępach kilkumiesięcznych.

Wydawnictwo: Videograf II
Miejsce wydania: Chorzów
Wydanie polskie: 3/2006
Tytuł oryginalny: Merle: Fliessende Königin
Wydawca oryginalny: Loewe Verlag
Rok wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 272
Format: 150x210 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-7183-382-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,00 zł


blog comments powered by Disqus