Karolina Gliniecka "Nie mam się w co ubrać" - recenzja poradnika

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
3 marca 2015

Odnaleźć własny styl

Karolina Gliniecka, znana pod pseudonimem Charlize Mystery blogerka modowa, prezentuje swoją autorską książkę Nie mam się w co ubrać, poświęconą - oczywiście - modzie. Dokładniej rzecz biorąc, Karolina dostarcza modowy przewodnik, który ma poprowadzić jej czytelniczki zarówno przez główne trakty, jak i boczne ścieżki stylistycznych krain. Radzi sobie z tym całkiem dobrze, zachowując przy tym własny styl - nie tylko ubioru.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje kompletność poradnika. To prawie 350 stron wypełnionych konkretną treścią. Liczba zdjęć i ilustracji jest wyważona, a przy tym mają one w pełni funkcjonalny charakter - nie wydają się zwykłym wypełniaczem. Na pierwszy rzut oka struktura książki trzyma się sztywnego schematu, kolejne rozdziały poświęcone są poszczególnym elementom garderoby: koszulom i bluzkom, swetrom, bluzom, sukienkom, spódnicom i tak dalej. To przewidywalne, ale jednocześnie dobrze zrealizowane rozdziały, zawierające rzetelne opisy i (okazjonalnie) niezbyt przydatne ciekawostki historyczne. W dalszych częściach Gliniecka opisuje dodatki: torebki, buty, kapelusze, biżuterię, okulary. Niemal każdy aspekt wyglądu zostaje poddany analizie. Ale największym plusem poradnika są fragmenty spoza tego schematu, jak na przykład opis rodzajów tkanin, wraz z ich zaletami i wadami albo porady odnośnie do robienia zakupów. Najlepsze rozdziały traktują o tym, co i kiedy należy zakładać (a czego i kiedy nie) oraz jak klasyczne wybory są zawsze dobrymi wyborami, a więc w co warto się zaopatrzyć przede wszystkim.

Poza szerokim zakresem poruszanej tematyki, książka Karoliny Glinieckiej odznacza się czymś, co moglibyśmy określić jako "operacjonalność" - zorientowanie na wykorzystanie posiadanej wiedzy w praktyce i w zależności od okoliczności. A okoliczności są zmienne - i nie chodzi tu o rozmaite okazje i wymagania co do stroju, lecz o różnorodność kobiecych kształtów i sylwetek. Autorka kładzie olbrzymi nacisk na kwestię tego, jakie kroje i rozwiązania współpracują z konkretnym typem kobiecej sylwetki. Dzięki temu upada mit o tym, że jakaś rzecz (krój, kolor, fason) jest dobra, bo jest modna. Karolina wie (i potrafi to przekazać), że największe żurnalowe hity mogą okazać się totalnymi niewypałami, jeśli nie będą współgrały z daną kobietą. Przy okazji trzeba jednak zauważyć, że wszelkie zdjęcia stylizacji pokazują ubrania na autorce, która - oczywiście - reprezentuje tylko jeden z możliwych typów sylwetki. Szkoda, że nie zdecydowała się pokazać zdjęć swoich koleżanek (albo wynajętych modelek, choć te zwykle posiadają podobny typ budowy).

Blogerka posiada także swój styl pisania. I nie jest on najlepszy, jeśli oceniać go w klasycznych kategoriach. Dużo w książce zapożyczeń typu look czy must-have, które wcale nie są konieczne. Do tego niektóre sformułowania brzmią niesamowicie naiwnie ("Zakupy są jak wojna - potrzebujesz odpowiedniej strategii.", s. 315), choć bywają i urocze ("Masz być jak kopciuszek na balu, tylko nie zgub pantofelka, szczególnie tego z czerwoną podeszwą...", s. 321). Razi nieco niekonsekwencja narracji, która przeskakuje ciągle z pozornej obiektywności do stylu mentorskiego z dość słabo ukrywaną nutą narcyzmu. Oczywiście kwestia wyborów stylistycznych jest indywidualna i ich odbiór będzie różny u różnych osób bez względu na to, czy mówimy o modzie, czy o pisarstwie.

Choć narracja Nie mam się w co ubrać niekoniecznie budzi sympatię, to nie sposób jej odmówić całego szeregu zalet, czyniących z tej książki... a niech będzie: absolutny must-have dla wszystkich dziewczyn, które nie chcą paść (jak to mówimy po polsku!) ofiarami mody.

Nie mam się w co ubrać

Autor: Karolina Gliniecka
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 11/2014
Liczba stron: 352
Format: 242 x 175 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788379242931
Wydanie: I
Cena z okładki: 44,90 zł


blog comments powered by Disqus