Recenzja książki "Neonowy dwór"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
13 października 2011

"wieczorem lubię wędrować po rubieżach Miasta
wzdłuż granic naszej niepewnej wolności
patrzę z góry na mrowie wojsk ich światła
słucham hałasu bębnów barbarzyńskich wrzasków
doprawdy niepojęte że Miasto jeszcze się broni"
(Zbigniew Herbert, "Raport z oblężonego miasta")

Twórczość Kate Griffin to przykład tego, jak młody (pod)gatunek literacki, jakim jest  urban fantasy, można doprowadzić do perfekcji. Kiedy inni korzystają z jego popularności, tworząc dzieła wątpliwie oryginalne, powielając kolejne klisze i ubierając mniej lub bardziej naciąganą fabułę w kostium gatunku, Griffin dociera do sedna urban fantasy, eksploruje jego możliwości i odnajduje innowację w tym, co ciągle było na wyciągnięcie ręki.

Świat przepełnia energia. Jej odpowiednia koncentracja i manipulacja były od zawsze zadaniem magów, wiedźm i czarnoksiężników. Zwykliśmy wyobrażać ich sobie w otoczeniu natury, czerpiących energię z przyrody i żywiołów. Kate Griffin zwraca nam jednak uwagę, że dziś natura jest w odwrocie, że prawdziwa energia kumuluje się tam, gdzie zbierają się ludzie i ich aktywność: w miastach. Dlatego scenerią jej powieści jest Londyn, którego nowoczesna energia elektryczności i komunikacji stanowi źródło mocy dla współczesnych magów.
Matthew Swift to londyński Nocny Burmistrz. Jest on wyjątkowy nawet w fantastycznym świecie – opanował magiczną moc, lecz sam został do pewnego stopnia opanowany przez istoty zwane elektrycznymi aniołami. Jego zadaniem jest bronić Londynu przed wszelkiego typu zagrożeniem ze strony innych magów i istot nadprzyrodzonych. Nie jest to jednak łatwe w obliczu domowej wojny pomiędzy dwoma potężnymi klanami i z przemierzającą ulice miasta morderczynią z wyrwanym sercem. W dodatku budzi się prastare zagrożenie, które niesie zagładę całemu Londynowi.

Bohater narazi się wielokrotnie na wielkie niebezpieczeństwo, będzie obrywał tak mocno, że czytelnikowi zrobi się go żal, lecz uparcie dążyć będzie do spełnienia swojej powinności Nocnego Burmistrza. Jednak czy uda mu się wytrwać? Czy w ogóle uda mu się przeżyć? Ogromnym plusem powieści Griffin jest to, że odpowiedzi na te pytania wcale nie są oczywiste. W świecie tej pisarki nie wszystko idzie dobrze i nie wszystko zmierza ku wesołemu zakończeniu. Ludzie giną, i to nie tylko po tej złej stronie.

Wszystko w "Neonowym dworze" jest świeże i ciekawe: londyński świat przesycony magiczną energią, główny bohater opętany przez dziwną wersję aniołów, pierwszoosobowa narracja przechodząca od liczby pojedynczej do mnogiej, zindywidualizowany język postaci. Wobec wszystkich tych zalet najsłabiej wypada fabuła, która po prostu nie odpowiada poziomem reszcie książki. Nie jest zła, lecz nie jest też tak świetna i nowa, jak pozostałe elementy.

Matthew Swift #3 - Neonowy Dwór

Autor: Kate Griffin
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2011
Tytuł oryginalny: The Neon Court: Or, the Betrayal of Matthew Swift
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 448
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374802161
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,00 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus