Recenzja książki "Feral"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Bool
24 kwietnia 2012

Jak miło jest się pozytywnie rozczarować! Nie raz i nie dwa każdy z nas, czytelników, dostawał w ręce książkę, którą bał się otworzyć, a może zwyczajnie odpychała nas wizja kolejnego klona "Zmierzchu", "Harry’ego Pottera" lub – o zgrozo! – mieszanki obu. Na pierwszy rzut oka "Feral" wydaje się być podobnym, niezbyt udanym czytadłem bazującym na sukcesie fantastycznych powieści młodzieżowych. Jednak pozory przynajmniej częściowo mylą.

Z jednej strony rzeczywiście, nie da się oprzeć wrażeniu, że autorka wzorowała się na przykład na niezwykle popularnych wśród młodzieży "Igrzyskach śmierci". Z drugiej – swoje fascynacje nieźle ukryła i doprawiła własnym pomysłem. Bohaterka, tytułowa Feral, jest mieszkanką Atlantydy. Mityczna wyspa przetrwała ukryta za pomocą magii i technologii tuż pod naszymi nosami. Feral to chimera, zmodyfikowane dziecko, którego przeznaczeniem było zostać idealnym żołnierzem; w tym wypadku nasza bohaterka jest o tyle wyjątkowa, że jako jedynej udało jej się przeżyć eksperymenty prowadzone w wojskowych laboratoriach.
Pewnego wieczoru Feral zabija swojego przełożonego i ucieka z Atlantydy w towarzystwie zwyczajnego człowieka, młodocianego przestępcy spoza bariery otaczającej zaginione miasto. Będzie musiała stawić czoło nowemu światu, okolicznościom oraz Cieniom – wrogom Atlantydy.

Powiedzmy sobie szczerze – miłe zaskoczenie rzeczywistym poziomem w stosunku do oczekiwanego nie przesłania prawdy, że "Feral" jest książką po prostu przeciętną. Nienajgorszą, jednak daleko jej do wyżyn literackich.

Sympatycznym zabiegiem jest prowadzenie narracji z poziomu wielu bohaterów, co urozmaica powieść. Ciekawe jest również dość nietypowe wykorzystanie motywu Atlantydy. W powieści typowo młodzieżowej sprawdza się to naprawdę nieźle.

Nieco gorzej wypada sama fabuła – dość oklepana i opierająca się na utartych schematach. Bohaterowie, jakkolwiek dający się lubić, zdają się być przewidywalni. Widać, ze autorka starała się czerpać to, co najlepsze, ze znanych powieści dla młodzieży, jednak nie do końca temu podołała – najwyraźniej brak jej nieco warsztatu, bo i Feral, i Cienie okazują się prości i miałcy. Może jest to tylko wrażenie odniesione przez nieco bardziej doświadczonego czytelnika – nastolatek może powiedzieć coś zupełnie innego – jednak w pewnym stopniu psuje przyjemność z lektury.

Jeśli można by było przyznać "Feral" ocenę od 1 do 10 – dostałaby mocną piątkę. Pozytywne pierwsze wrażenie, wyraźne starania autorki i przyjemna w gruncie rzeczy rozrywka to ogromne zalety, równoważące wady tej książki. Młodszy czytelnik z pewnością będzie zadowolony z lektury, zwłaszcza jeśli jest fanem paranormalnych powieści z dużą dawką akcji.

Feral

Autor: Kate Wild
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2011
Liczba stron: 280
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324138821
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,80 złblog comments powered by Disqus