Recenzja książki "101 kwantowych pytań"

Autor: Henryk Tur
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
29 stycznia 2013

Fizyka kwantowa jest obszarem nauki, którego tak naprawdę nie sposób zrozumieć. Choć jednak obecnie nie są nam znane prawidła rządzące tą dyscypliną, wiemy, co wchodzi w jej skład, zbadano również dziesiątki reakcji i zjawisk w świecie, które zachodzą na wielkościach (czy właściwie "małościach") poniżej nanometra. Książka Kennetha W. Forda to zbiór pytań i odpowiedzi, które nasuwają się każdemu, kto styka się z tym tematem.
 
Omawiana pozycja stanowi dość spore kompendium wiedzy (całość liczy trochę ponad 300 stron), które dla wygody odbiorcy zostało podzielone na 15 rozdziałów, grupujących mniej więcej pokrewne tematy. Dowiemy się z nich między innymi, w jakiej skali mierzy się czas w fizyce kwantowej, dlaczego czarne dziury parują, jak poruszają się protony i neutrony w jądrze atomowym lub na czym polega nadciekłość. Są to pytania, na jakie prędzej czy później będzie szukać odpowiedzi każdy czytelnik zainteresowany fizyką kwantową. Trafiają się jednak również bardziej specjalistyczne zagadnienia – jak na przykład wyjaśnienia, co to jest kondensacja Bosego-Einsteina albo jakie są powiązania fali z rozmiarem atomu. Autor postarał się segregować zagadnienia w taki sposób, że pomiędzy kilkoma "prostymi" kwestiami umieszcza jedną "złożoną", dzięki czemu poziom trudności jest wyrównany – nie zaczynamy od najłatwiejszych problemów, kierując się ku coraz trudniejszym, wymagającym od czytelnika coraz większego skupienia i pamiętania poprzednich faktów.
 
Jeśli ktoś pisze książkę popularno-naukową, skierowaną do szerokiego grona odbiorców, z których większość nie studiuje fizyki, ważnym czynnikiem jest język oraz obrazowość opisów. W obydwu przypadkach Ford wychodzi obronną ręką, prezentując liczne przykłady odzwierciedlające opisywane reakcje cząstek i nie nadużywając fachowej terminologii. Nie robi tego w tak mistrzowski sposób jak Kaku, ale ostatecznie wychodzi to bardzo gładko. Jednak ze względu na poruszaną tematykę czytelnik po prostu musi skupić się na tym, co czyta. Ponieważ jest to podręczne kompendium, nie jest wymagana lektura od początku do końca – odbiorca w każdej chwili może ominąć odpowiedź na pytanie, które go nie interesuje, albo kartkować książkę, skupiając się tylko na tych zagadnieniach, jakie wydają mu się ciekawe. Dodatkową atrakcją są także przemycane informacje na temat wybitnych naukowców, w postaci podpisów pod ich zdjęciami. Możemy dowiedzieć się z nich między innymi o tragicznych losach synów Plancka czy zamiłowaniach Wheelera. Te dodatki sprawiają, że za konkretnymi odkryciami stoją żywi ludzie z krwi i kości, a nie tylko same suche nazwiska.
 
101 kwantowych pytań to pozycja, która zasługuje na to, aby znaleźć się na półce każdego miłośnika nauki, starającego się śledzić na bieżąco to, co dzieje się w świecie skrytym przed naszymi oczyma. Jako że książka powstała w 2011 roku, jest niejako aktualnym zbiorem naszej – ludzkości – wiedzy, dotyczącej niesamowitych zjawisk świata kwantowego, stanowiącego fundament rzeczywistości.

101 kwantowych pytań

Autor: Kenneth W. Ford
Tłumaczenie: Julia Szajkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2012
Tytuł oryginalny: 101 Quantum Questions: What You need to know about the world You can't see
Seria wydawnicza: Wiedza I życie Orbity Nauki
Liczba stron: 336
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378392965
Wydanie: I
Cena z okładki: 42 zł


blog comments powered by Disqus