Recenzja książki "Moje wielkie wampirze wesele"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
20 stycznia 2012

Ósma część serii "Love at Stake" autorstwa Kerrelyn Sparks, kolejny romans rozgrywający się pomiędzy wampirzym mężczyzną a ludzką kobietą. Podobnie jak w poprzednich częściach para głównych bohaterów jest unikalna, choć zakochujący się tym razem wampir przewijał się w poprzednich powieściach jako postać z dalszego planu. Takie rozwiązanie pozwala czytać poszczególne tytuły bez znajomości całego cyklu.

Robby MacKay jest wampirem po przejściach. Wpadł niedawno w ręce swoich oponentów, którzy przez długi czas uprzykrzali mu nieśmiertelność. Po uwolnieniu musi zregenerować nie tylko swoje ciało, ale przede wszystkim umysł. W tym celu wysłany zostaje przez swego przełożonego na jedną z Greckich wysp, gdzie, również celem wakacyjnego odpoczynku, ląduje Olivia Sotiris, agentka FBI. Na złość swej babce, Olivia nie myśli nad wiązaniem się z mężczyznami. Pewnego dnia dostrzega jednak Robby'ego i powoli zmienia zdanie. Para zacznie się do siebie zbliżać tym bardziej, im większe niebezpieczeństwo będzie groziło Olivii.

Gdzie tu tytułowe wesele? Kwestia przekładu. Oryginalny tytuł brzmi "The Vampire and the Virgin", co oznacza "Wampira i dziewicę", ale ponieważ tytuły książek z tego cyklu nawiązują do filmów, wydawca zdecydował się przywołać tytuł jednej z komedii romantycznych – "Moje wielkie greckie wesele". W końcu miejscem akcji jest głównie Grecja, choć sama ceremonia w centrum zainteresowania nie stoi.

Książka jest, delikatnie mówiąc, bardziej produkcją niż powieścią. Jej literackie walory trudno zauważyć. Autorka operuje płytkim humorem w zbyt dużym natężeniu. Wszędobylska erotyka nie posiada ani pazura, ani polotu. Wciąż powracające zachwyty nad ciałem głównego bohatera trafnie przypominają, do jakiej płci kierowana jest powieść.

"Moje wielkie wampirze wesele" to mdławe połączenie romansu paranormalnego z wątkami kryminalnymi i odrobiną humoru, przypominające harlequina w fantstycznej oprawie. Nie straszy zupełnie, wciąga ledwo, ale trzeba przyznać jedno – język powieści (pomijając wątpliwej jakości humor) jest płynny i pozwala na szybką lekturę. Ta książka nie zabierze wam dużo czasu, lecz mimo to lepiej zainwestować go w coś innego.
 

Love at Stake #8 - Moje wielkie wampirze wesele

Autor: Kerrelyn Sparks
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2011
Tytuł oryginalny: Love at Stake: The Vampire and the Virgin
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 352
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324140701
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,80 zł


blog comments powered by Disqus