Recenzja książki "Wampir z sąsiedztwa"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
1 września 2011

Kerrelyn Sparks to autorka bardzo produktywna. Korzystając z chwili swej popularności, pisze ogromną ilość powieści, głównie w serii "Love at Stake". "Wampir z sąsiedztwa" jest czwartą książką składającą się na luźny, fabularnie niezwiązany ze sobą cykl. W każdym tomie fabuła jest oparta na podobnym schemacie: kobieta, wampir, romans przerywany walką z wrogiem i happy end. "Wampir z sąsiedztwa" nie jest żadnym zaskoczeniem.

Wampirzym bohaterem tej części jest Jean-Luc Echarpe. Jak każdy wampir, parał się w swym wielowiekowym życiu różnymi rzeczami, a ostatnimi laty zasłynął w ludzkim świecie jako projektant mody. Sława Echarpe'a zrobiła się z czasem dość kłopotliwa, ponieważ coraz więcej osób zaczęło zauważać, że ktoś, kto ubierał Marilyn Monroe, nie może dziś wyglądać tak młodo. I właśnie gdy nasz bohater postanawia wycofać się z medialnego życia, poznaje główną bohaterkę, Heather Westfield (przez całą książkę zastanawiałem się, czy zbieżność jej imienia z prawdziwym imieniem Dity Von Teese jest celowa). Poznanie to niezbyt jest fortunne, ponieważ odbywa się w obecności największego wroga Echarpe'a, który z pasją morduje kolejne kochanki projektanta. Heather staje w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a Jean-Luc czuje się w obowiązku ją chronić. Z czasem między parą rodzi się prawdziwe, choć trudne uczucie.

Połączenie romansu paranormalnego z komedią romantyczną niezbyt do mnie przemawia. Prawdziwa siła każdej literatury fantastycznej bierze się z wciągnięcia czytelnika w świat książki, natomiast humor tworzy dystans, który nie pozwala na takie zaangażowanie. "Wampir z sąsiedztwa" nabiera więc cech parodystycznych, choć obawiam się, że nie jest to w pełni celowy zabieg. Parodia ta rodzi się bowiem ze zbyt wyraźnego użycia klisz i schematów. Książka śmieszy swoją przewidywalnością i wtórnością, a nie taki był chyba zamysł autorki.

Inną cechą, o której należy wspomnieć, jest nadmierna erotyzacja nie tyle fabuły (choć autorka nie stroni od scen łóżkowych), ile samej narracji czy dialogów. Para głównych bohaterów wydaje się kipieć od nadmiaru libido.

Powieść Sparks wydaje się naiwna nawet jak na tego typu hybrydę gatunkową. Świat mody, który stanowić mógł ciekawe tło, został zarysowany bardzo powierzchownie. Dostajemy książkę, którą czyta się szybko, i która z pewnością została szybko napisana. Jej wartość zaś podobna jest do wartości odżywczych jedzenia serwowanego w fast foodach.

Love at Stake #4 - Wampir z sąsiedztwa

Autor: Kerrelyn Sparks
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2010
Tytuł oryginalny: The Undead Next Door
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 392
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324137626
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,80 zł


blog comments powered by Disqus